Duński imam podżega do kamienowania

Nie ustają dyskusje wokół radykalnego duńskiego imama. Duńska telewizja TV2 pokazała dwa nagrania z ukrytej kamery, na których imam Abu Bilal Ismail z meczetu Grimhøj w Aarhus nawołuje do kamienowania kobiet za cudzołóstwo i do „wychowawczego” bicia dzieci.

Na pierwszym z filmików Abu Ismail daje wykład o najbardziej odpowiednich karach za cudzołóstwo. „Jeśli kobieta dokonuje aktu cudzołóstwa i nie jest dziewicą, powinna zostać ukamienowana na śmierć”, oświadcza imam w jednej z wypowiedzi. Jeśli kobieta była dziewicą, karą jest biczowanie”.

W nagraniu wideo imam opowiada się także za karaniem zgodnie z zasadą „oko za oko, ząb za ząb”: „Jeśli ktoś zabije muzułmanina, powinien zostać zabity”, zaznaczył Ismail  dodając, że każdy, kto porzuci swoją religię, również powinien zginąć.

Drugie z nagrań, wyemitowane w ramach programu dokumentalnego „Meczety za zasłoną” przedstawia imama wyjaśniającego żeńskiej publiczności, w jaki sposób wymierzać kary cielesne dzieciom, które nie chcą się modlić. „Bójcie się Allaha, bracia i siostry, uczcie wasze dzieci modlić się. Macie obowiązek nauczyć ich modlitwy w wieku lat siedmiu i bić je, gdy w wieku lat dziesięciu odmawiają modlitwy”, oświadczył imam, zaznaczając, że „bicie dzieci ma być dla nich edukacją i nauczką”.

W nagraniu widzimy jedną z kobiet, która pyta imama o to, w jaki sposób powinno się bić dzieci odmawiające modlitwy. Imam wyjaśnia: „Nie należy uderzać ich pięścią, uderzać o ścianę, ani łamać im kości. Nie wolno również atakować ich z użyciem noża. Bijcie je w ramach wychowania i nauczki. Nie w ramach przemocy”.

To nie pierwsze tego typu kontrowersyjne wypowiedzi Ismaila. W lipcu 2014 r. w jednym z nagrań wideo imam wezwał Boga do „zniszczenia syjonistycznych Żydów”.

Sam meczet również budzi wiele wątpliwości. W czerwcu 2014 r. trafił na pierwsze strony światowych gazet i portali po tym, jak jego przedstawiciele zadeklarowali swoje poparcie dla ISIS. W styczniu 2015 r. dyrektor meczetu, Oussama El-Saadi, dolał oliwy do ognia stwierdzeniem, że [członkowie meczetu] „chcą nadejścia Państwa Islamskiego. Chcą islamskiego państwa w świecie”.

Meczet jest również powiązany ze zmarłym już Abdessamadem Fatehem, pierwszym obywatelem Danii wpisanym na amerykańską listę terrorystów. Policja Jutlandii Wschodniej uważa, że do meczetu w Aarhus uczęszczało ponad dwudziestu obcokrajowców, którzy wyjechali walczyć do Iraku i Syrii.

Wielokrotnie podejmowano polityczne próby zamknięcie meczetu Grimhøj. Nagrania opublikowane przez telewizję TV2 sprawiły, że politycy reprezentujący wszystkie opcje po raz kolejny opowiedzieli się przeciwko meczetowi.

„W ogóle nie mówi się o tym, że ludzie w Danii nauczają takich rzeczy. To ewidentnie nie jest miejsce dla tego typu nauk. W Danii nie ma miejsca również dla Abu Bilala Ismaila”, powiedział minister ds. integracji, Inger Støjberg, dodając, że rząd ma ograniczone możliwości działania w sprawie meczetu.

Władze meczetu odmówiły komentowania materiałów zarejestrowanych ukrytą kamerą ograniczając się do stwierdzenia, że imam został podstępnie oszukany przez „szpiega” nadawcy.

„Nasz imam powinien opowiadać o tym, co wyczytał w szariacie, gdy szpieg telewizji TV2 zapyta go o szariat. Nie można oszukiwać i mówić niewłaściwych rzeczy o naszej religii”, wyjaśniał El-Saadi. Dyrektor stwierdził również, że [członkowie meczetu] wyznają islam taki, jakim jest, ale – zgodnie z tym, co mówi ich imam – żyją w Danii, gdzie panuje wolność i przestrzegają duńskich zasad oraz duńskich praw. Dlatego też kamienowanie i biczowanie nie obowiązują w Danii”.

Bohun, na podst.:

http://www.thelocal.dk/

http://www.thelocal.dk/

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign