Dania: aresztowano 20 osób planujących zamach

Policja aresztowała w Danii w ubiegłym tygodniu 20 osób podejrzanych o plany przeprowadzenia islamistycznego ataku terrorystycznego.

Naloty policji miały miejsce w całym kraju w środę i doprowadziły do aresztowania podejrzanych starających się nabyć materiały wybuchowe i broń. „W naszej ocenie ci ludzie działali z pobudek zbrojnego islamizmu”, powiedział na konferencji szef operacyjny służby wywiadowczej Flemming Drejer. W ocenie służb podejrzani mieli i intencję i zdolność popełnienia zarzucanych im czynów.

Wcześniej w tym roku sąd duński skazał na 12 lat więzienia syryjskiego uchodźcę, który planował odpalić co najmniej jedną bombę w Kopenhadze i atakować nożem przypadkowych przychodniów. Moyed Al Zoebi działał na rzecz Państwa Islamskiego.

Ostatnim atakiem terrorystycznym, jaki wydarzył się w Danii, był zamach w 2015 roku podczas konferencji o wolności słowa z udziałem szwedzkiego artysty Larsa Vilksa, oraz na synagogę. Zamachowiec Omar Abdel Hamid El-Hussein zabił wtedy dwie osoby, a sześciu funkcjonariuszy ranił. Podczas strzelaniny na sali konferencji były obecne Polki, reprezentujące organizację Passion for Freedom.

źródło: Euronews, Times of Israel

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Multikulti w Hamburgu. Czy eksperyment się uda?

Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm

Francja: wybory w cieniu półksiężyca