Duńscy liberałowie chcą utrudnić imigrację muzułmanom

Dyńscy liberałowie
| 24 komentarzy|
image_pdfimage_print

Największa duńska partia opozycyjna Venstre (Lewica) chce ograniczyć imigrację, ale tylko tę z krajów muzułmańskich.

W Europie debata nad imigracją staje się coraz śmielsza. Rzeczniczka liberalnej Venstre, największej opozycyjnej partii w Danii, Inger Støjberg, powiedziała, że powinny zostać wprowadzone różnice co do tego, jak Dania wita „chrześcijańskich Amerykanów czy Szwedów, a jak muzułmańskich Pakistańczyków czy Somalijczyków”. Dla muzułmanów zamieszkanie w Danii powinno być trudniejsze.

„Nie ma powodu utrzymywania tych samych wymagań dla każdego, kiedy z zasady jest ogromna różnica pomiędzy zdolnością i chęcią do integracji pomiędzy chrześcijańskim Amerykaninem czy Szwedem, a muzułmańskim Somalijczykiem czy Pakistańczykiem”, napisała Støjberg, która uważa, że o problemach z imigracją trzeba mówić otwarcie.

„Mówiąc wprost, to głównie muzułmańscy imigranci są tymi, którzy nie cenią demokracji i wolności. A w niektórych środowiskach bezpośrednio się im sprzeciwiają”, uważa rzeczniczka Venstre.

Jej uwagi szybko wznieciły zamieszanie wśród polityków.

Dyńscy liberałowieAntyimigracyjna Duńska Partia Ludowa (FPP) ciepło przyjęła jej stanowisko, jednak współpracująca z Venstre Partia Konserwatywna nie zgadza się z tymi propozycjami – zdaniem konserwatystów ograniczenia powinny być bezwzględnie równe dla wszystkich.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Także rządzący Danią socjaldemokraci odrzucili ten pomysł. „Nie można dyskryminować ludzi z powodu ich pochodzenia czy religii. To wpisane jest w naszą konstytucję”, argumentował Metter Reismann z partii socjaldemokratycznej.

Støjberg jednak na poparcie swoich tez przytacza krytyczne wobec muzułmanów słowa jednego z imamów z Aarhus: „Zbyt wielu muzułmanów w Danii praktykuje średniowieczną interpretację Koranu, co przeszkadza im w byciu częścią normalnego duńskiego życia”.

Venstre (pełna nazwa Lewica, Liberalna Partia Danii) została założona w 1870 roku, a przypisana jest do lewicy według tradycyjnego podziału, który za lewicę uznaje liberalizm – a nie socjalizm. W Europarlamencie Venstre współtworzy ALDE – Partię Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

Czy propozycja Støjberg oznacza trwałą zmianę w podejściu liberałów do multikulturalizmu, czas pokaże.

JW., Na podstawie The Local

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook