Dr Foldes leczy obrzezanie kobiet

Dr Pierre Foldes przy zabiegu leczącycm FMG
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

We Francji, Dr Pierre Foldes prowadzi pionierskie leczenia kobiet, które przeszły brutalny zabieg klitoridektomii, czyli wycięcia łechtaczki . Nie podoba się to niektórym radykalnym muzułmanom.

Dr Pierre Foldes przy zabiegu leczącycm FGM
Dr Pierre Foldes przy zabiegu leczącycm FGM

Ten barbarzyński zwyczaj praktykowany w wielu krajach Afryki, Ameryki Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Azji, prowadzi często do śmierć kobiet. Szacuje się, że 130 milionów kobiet zostało w ten sposób okaleczonych.

Dr Foldes zaczął pracować z okaleczonymi kobietami trzydzieści lat temu jako woluntariusz w Brukina Faso. Spotkałem populację kobiet, które cierpią z powodu obrzezania. Niektóre z nich pytały, czy mógłbym zaleczyć ich rany. We Francji zobaczyłem, że nie ma na ten temat żadnych danych, żadnych medycznych procedur – przyznaje lekarz.

Teraz próbuje to zmienić.  Folders we Francji rozwinął prostą procedurę rekonstrukcji łechtaczki i usunięcia bolesnej blizny. Po sześciu, ośmiu tygodniach ciało w tym miejscu zaczyna wyglądać normalnie, a po sześciu miesiącach powraca czucie. Metoda jest wysoce skuteczna. Ponad 70 procent pacjentek powraca do normalnej aktywności seksualnej w ciągu półtora roku. Obecnie francuski medyk operuje około setki kobiet miesięcznie.

Foldesowi udało się  przekonać rząd do refundowania kosztów operacji, ponieważ we Francji obrzezanie kobiety jest przestępstwem. Dzięki temu wielu pacjentek nie płaci za operację.

Klitoridektomia pociąga za sobą także ogromne zmiany w psychice. Obrzezana kobieta doświadcza psychologicznej traumy wywołanej agresją na jej seksualność. To jest jak gwałt na psychice. By powrócić do normalnego życia trzeba najpierw poradzić sobie z agresją i destrukcyjnymi emocjami – mówi Foldes o traumie związanej z obrzezaniem.

Przez lata lekarz spotykał się z ostrym sprzeciwem wobec jego pracy. Głownie radykalni muzułmanie grozili mu śmiercią. Nie raz zdarzyło się, że mężczyźni przychodzili do gabinetu z nożami – wspomina Foldes.

W Europie po latach marginalizowania problemu, obrzezane kobiety zaczynają mówić głośno o swoich doświadczeniach. Europejska publiczność będzie mogła jeszcze w tym miesiącu zobaczyć ekranizację książki „Kwiat pustyni,” która ukazała się także w Polsce. Film opowiada prawdziwą historię somalijskiej supermodelki Waris Dirie, która w wieku 5 lat została okaleczona. To właśnie jedna z dziewczyn Bonda stała się jednym z najpoważniejszych głosów w kampanii przeciwko obrzezaniu kobiet.

JW na podst. CNN health

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook