Dania: utrata obywatelstwa za wspieranie IS

Dwóch mężczyzn i kobieta utracili duński paszport za próbę przedostania się do Syrii i przyłączenia do Państwa Islamskiego. Inna młoda kobieta skazana została za to samo na karę więzienia.

To pierwszy w Danii przypadek postawienia przed sądem kobiet podejrzewanych o ten typ przestępstwa. Według sądu w Glostrup młodzi ludzie nie byli na wakacjach, kiedy zostali zatrzymani w Turcji w marcu zeszłego roku. Jak donosi agencja informacyjna Ritzau, byli w drodze do Syrii, gdzie chcieli przyłączyć się do ISIS.

Dwóch wspomnianych mężczyzn miało podwójne obywatelstwo. Jeden z nich, Mohammed Fateh (21) posiada również paszport marokański. Drugi, Yahya Nouioua (19), paszport algierski. Dwaj młodzieńcy znają się z duńskiego miasta Aarhus, z którym muszą się teraz pożegnać, gdyż zostali skazani na wydalenie z Danii. Wydalona z Danii zostanie również Marwa Resthtin (22), która będzie musiała wrócić do Afganistanu. Dodatkowo 17-letnia dziewczyna została skazana za to samo przestępstwo, ale ponieważ ma tylko obywatelstwo duńskie, nie można jej odebrać paszportu. Wszyscy zostali skazani dodatkowo na trzy lata więzienia.

To pierwszy przypadek, kiedy duńskie sądy zajmują się sprawami kobiet podejrzewanych o wspieranie ISIS.

Cała czwórka spotkała się 8 marca na kopenhaskim lotnisku Kastrup, ale 17-latka nie mogła wyruszyć w podróż, gdyż rodzice zabrali jej paszport.

Pozostała trójka została zatrzymana w Turcji: mężczyźni 17 marca w Stambule niedaleko dworca autobusowego, a kobieta podróżowała dalej na własną rękę, ale została zatrzymana w mieście Yayladagi, które graniczy z Syrią.

Wszyscy skazani odwołali się od wyroku.

Rolka na podst. rights.no

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign