Dania – Turcja: przepychanki w sprawie zamachu na Hedegaarda

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Znaczna część duńskich polityków rozważa złożenie pozwu przeciwko Ankarze w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Nikolai Villumsen
Nikolai Villumsen

Duńczycy są zaniepokojeni zwłoką Turcji w przedstawieniu wyjaśnień na temat uwolnienia podejrzanego o próbę zabicia Larsa Hedegaarda, duńskiego pisarza znanego ze swojej wyrazistej antyislamskiej postawy.

Po miesiącach dyplomatycznych przepychanek Ankara odmówiła Danii przedstawienia satysfakcjonującego wyjaśnienia tej kwestii, która może zachwiać przyjaznymi stosunkami pomiędzy oboma sojusznikami NATO. Duńskie MSZ wysłało kilka not dyplomatycznych do tureckiego MSZ, z pytaniami o uwolnienie podejrzanego o udział w próbie zamordowania Hedegaarda. Potwierdzenie uwolnienia napastnika, znanego jedynie z inicjałów B.H., wywołało w Danii silną reakcję.

Jeszcze w październiku Dania wysłała do Turcji 17 października delegację urzędników państwowych na spotkanie z Krajową Organizacją Wywiadowczą (MIT), ministerstwem spraw zagranicznych i ministerstwem sprawiedliwości na temat statusu podejrzanego, ale delegacja nie uzyskała informacji na temat okoliczności sprawy.

„Turcja kpi sobie z Danii. Nadal nie rozumiemy, dlaczego duński rząd zwleka ze złożeniem pozwu przeciwko Turcji”, powiedział poseł Nikolai Villumsen. „Wezwaliśmy zarówno ministra spraw zagranicznych jak i obrony, by złożyli wyjaśnienia przed parlamentarną komisją stosunków międzynarodowych na temat wprowadzenia sankcji wobec Turcji. Możemy złożyć pozew przeciwko Turcji w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.”

Czerwono-Zieloni (Enhedslisten), Konserwatywna Partia Ludowa (Det Konservative Folkeparti), skrajnie prawicowa Duńska Partia Ludowa (Dansk Folkeparti) i Sojusz Liberalny obiecały wywierać presję na duński rząd mniejszościowy, dopóki nie podejmie on działań przeciwko Turcji.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

W obliczu gorzkiej krytyki ze strony opozycji, rząd duński przyznał, że przywiązuje wielką wagę do zachowania dobrych stosunków z Turcją i stara się poradzić sobie z tą kontrowersyjną kwestią kanałami unijnymi.

BL na podst.:
www.en.cihan.com.tr

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook