Dania: obowiązkowe lekcje o karykaturach Mahometa?

| 3 komentarze|
image_pdfimage_print

Związek nauczycieli religii w szkołach państwowych – Religionslærerforeningen – chce włączyć do programu nauczania tematu karykatur Mahometa, które opublikowała w 2005 roku gazeta „Jyllands-Posten”.

2

W efekcie przez Danię przetoczyła się fala zamieszek muzułmanów urażonych karykaturami, dziennikarze gazety otrzymali pogróżki, a część krajów arabskich bojkotowała duńskie produkty. Wiele partii, w tym Socjaldemokracja Danii, Duńska Partia Ludowa i Konserwatywna

Partia Ludowa, popiera pomysł włączenia tego ważnego tematu do programu nauczania.
Mai Mercado, rzecznik prasowy Konserwatywnej Partii Ludowej uważa, że jest to naturalny proces. Jego zdaniem nauczyciele mają prawo włączyć kontrowersyjne materiały do programu, jednak nie muszą. Nacjonalistyczna Duńska Partia Ludowa chce posunąć się o krok dalej i naciska, by treści te były obowiązkowo nauczane na lekcjach religii. Natomiast konserwatyści widzieliby raczej lekcje o karykaturach i ich skutkach na lekcjach historii.

Martin Henriksen, rzecznik ds. imigracji Duńskiej Partii Ludowej podkreśla, że rozwiązanie problemu islamizmu i ochrona wolności, na które Zachód pracował latami, to największe wyzwania naszych czasów. „Jeśli chcemy zrobić coś dobrego i uświadomić uczniom – również tym wyznającym islam – jakimi wolnościami cieszymy się w Danii, powinniśmy pójść na całość”, uważa.

Jak podaje ministerstwo edukacji obecnie wiele szkół uczy na temat „kryzysu Mahometa” na zajęciach z historii, wiedzy o społeczeństwie lub religii, poruszenie tej kwestii nie jest jednak obowiązkowe.

GB na podstawie http://cphpost.dk

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook