Dania: muzułmańskim uczennicom nie wolno mieć chłopaka

Prywatna szkoła muzułmańska Iqra Privatskole w Kopenhadze otrzymała w 2015 roku 18,5 mln koron w ramach wsparcia finansowego od państwa. Ale pogląd szkoły na chodzenie uczennic na randki może zagrozić jej finansowaniu.

Szkolny psycholog Amina Djondjorova powiedziała w Radio24syv, że szkoła zakazuje swoim uczennicom posiadania chłopaków. „To jest nakaz od Boga, że nie wolno wchodzić w stosunki seksualne lub spotykać się na randkach. Trudno jest przestrzegać islamskich nakazów religijnych w społeczeństwie, w którym oni [uczniowie tej szkoły] widzą, że inni wokół nich żyją w inny sposób. Niemniej jednak staramy się im przekazywać, że najlepszym rozwiązaniem jest powstrzymanie się od działania, kiedy się w kimś zadurzyli” – oświadczyła pani psycholog.

Radny miasta Kopenhagi Lars Aslan Rasmussen wezwał do odebrania szkole finansowania:  „Trzeba z całą pewnością odebrać wsparcie dla szkoły, w której psychologowie nie mogą rozgryźć jak być psychologami, a zamiast tego zachowują się jak imamowie. (…) Większość dotacji dla szkoły pochodzi od duńskich podatników, więc to zdecydowanie powinno mieć konsekwencje”. Rasmussen powiedział, że porady szkoły dla uczennic są „szalone”, a on zwrócił się do Ministerstwa Edukacji o „bardzo poważne” potraktowanie polityki tej placówki.

Rzecznik partii konserwatywnej, Naser Khader (muzułmanin, założyciel m.in. ruchu Demokratyczni Muzułmanie w Danii), również wezwał do cofnięcia finansowania szkoły. „Szkoła zachęca bardziej do izolacji niż do integracji z duńskim społeczeństwem, a to może źle wpłynąć na dzieci w późniejszym okresie życia” – powiedział. Zdaniem Khadera szkoła nie powinna angażować się w życie prywatne uczniów i stosować podwójnych standardów – bo zakaz skierowano tylko do dziewcząt. „Prowadzący szkołę mieszkają w Danii i powinni przestrzegać przepisów dotyczących duńskich szkół publicznych. Otrzymują wsparcie ze strony państwa duńskiego i można od nich czegoś wymagać” – dodał.

Szkoła odmówiła dalszych komentarzy, ale w Radio24syv Djondjorova podkreśliła, że szkoła doradza uczniom, żeby podążali za swoją wiarą, jeśli chodzi o związki: „Nie możemy powstrzymać miłości – to naturalne. Ale nikt nie powinien próbować przekształcać jej w fizyczny związek, jeśli celem nie jest małżeństwo”.

Xsara na podstawie: http://www.thelocal.dk/

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign