Dania: jak działa zakaz zasłaniania twarzy po roku

Kobiety z Afganistanu (Foto: https://pixnio.com; USAID)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Zakaz noszenia ubiorów zasłaniających twarz w miejscach publicznych, powszechnie określany jako „zakaz burki”, wszedł w życie w Danii 1 sierpnia ubiegłego roku.

Od tego czasu, według danych policji, 23 osoby zostały ukarane za naruszenie tego przepisu. Kara grzywny w wysokości 1000 koron (134 euro) grozi osobom, które noszą ubrania zakrywające całą twarz osoby, w tym burkę, lub nikab, który pokazuje tylko oczy, a także inne zasłony twarzy, takie jak kominiarki. W ubiegłym roku przeciwko zakazowi protestowały setki osób w Kopenhadze.

Zakaz został uchwalony przez większość parlamentarną składającą się z partii liberalnej, konserwatywnej i ludowej, socjaldemokratów i niektórych członków Sojuszu Liberalnego. Decyzja wywołała odmienne reakcje z lewej i prawej strony sceny politycznej.

Zwolennicy zakazu twierdzili, że zapobiegnie naruszaniu praw kobiet. Proponując zmianę prawa, Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że burka i nikab „nie są zgodne z wartościami i poczuciem wspólnoty w duńskim społeczeństwie”. Krytycy uznali, że zakaz naruszył wolność religijną, gwarantowaną przez konstytucję, a Amnesty International potępiła prawo jako „dyskryminujące naruszenie praw kobiet”.

Według Margit Warburg, socjolog religii z Uniwersytetu Kopenhaskiego, skuteczność zakazu noszenia burki trudno jest ocenić. „Na podstawie 23 zasądzonych grzywien nie można powiedzieć, czy zakaz działa zgodnie z intencjami. Może kobiety, których to dotyczy, rzadko wychodzą z domu? Może nikt nie dzwoni na policję? A może wiele kobiet faktycznie przestało nosić nikab? Tak naprawdę nie wiemy tego”, powiedziała Warburg.

Według niej liczba kobiet noszących islamską zasłonę w Danii to zaledwie 150-200 osób, z czego połowa to konwertytki. Zdaniem badaczki, która w 2009 roku kierowała stworzeniem raportu na temat islamskiej zasłony w tym kraju, bardzo niewiele kobiet – być może żadna – nie nosi burki.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

JotPe, na podst. https://www.thelocal.dk

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook