Dania: islam inaczej praktykowany

Modlący-się-muzułmanie
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Doktorant Uniwersytetu w Kopenhadze Nadia Jeldtoft przeprowadziła badania, które podważają mit, że wszyscy muzułmanie są bardzo religijni.

„Istnieje trend wśród muzułmanów, w którym religia jest praktykowana w sposób bardziej indywidualny i dostosowywana do codziennego życia. Zamiast imama mówiącego w meczecie, jak powinno praktykować się religię, wśród niektórych muzułmanów to jednostka sama określa, jak będzie praktykować. Nie chodzi o to, co ja mogę zrobić dla Boga, tylko co Bóg może zrobić dla mnie”, wyjaśnia Jeldtoft. Jako część swojej pracy doktorskiej przeprowadziła wywiady z 39 nieaktywnymi muzułmanami w Danii i w Niemczech.

Badania jak dotąd skupiają się na tych muzułmanach, którzy znajdują swoją tożsamość w islamie w reakcji na presję otoczenia. „Dla niektórych muzułmanów strategią może być naśladowanie większości, kiedy czują się pod presją”, mówi Nadia Jeldtoft, chociaż podkreśla, że muzułmanie biorący udział w badaniach nie czują, żeby debata o islamie dotyczyła ich samych.

„Nie czują, żeby dyskusja o różnicach między Duńczykami a muzułmanami odnosiła się do nich. Uważają, że problematyczne jest to, iż istnieją rzecznicy społeczności muzułmańskiej, którzy mają patent na to co oznacza bycie muzułmaninem, a oni w tym obrazie nie mogą rozpoznać siebie”, mówi badaczka.(p)

AX na podst. Islamineurope.blogspot.com
http://islamineurope.blogspot.com/2011/07/denmark-many-muslims-practice-religion.html

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze