Dania bez imigrantów?

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Jak ograniczyć liczbę imigrantów, to jeden z najważniejszych tematów w kampanii przed wyborami parlamentarnymi w Danii, które odbędą się 5 czerwca.

Dwie połączone sojuszem marginalne partie, Nye Borgerlige (Nowa Prawica) i Stram Kurs (Twardy Kurs) chcą całkowitego zakazu przyjmowania uchodźców w Danii. Poparła je jednak należąca do rządowej koalicji Duńska Partia Ludowa (DF). Ponieważ jest to sprzeczne z podpisaną przez Danię konwencją o uchodźcach i zasadami dublińskimi Unii Europejskiej, inne partie odrzucają taki pomysł. Pani minister ds imigracji, Inger Støjberg, należąca do partii Liberalnej (Venstre) i znana ze swojego zdecydowanego stanowiska antyimigracyjnego powiedziała, że Dania musi honorować zobowiązania międzynarodowe, ale powinna maksymalnie ograniczyć liczbę przyjmowanych imigrantów.

W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku o azyl w Danii wystąpiło tylko 620 osób, najmniej od 11 lat. W rekordowym dla imigracji roku 2015 o azyl wystąpiło ponad 20 tysięcy osób – a Dania liczy tylko 5,5 mln mieszkańców. Proporcjonalnie dla Polski byłoby to 140 tysięcy imigrantów.

W lutym 2019 parlament duński przyjął ustawę na temat uchodźców, zmieniającą zasady ich długoterminowej obecności. Nacisk przestano kłaść na ich skuteczną integrację, zamiast tego wprowadzono zasadę czasowości pobytu. Wszystkie osoby, łącznie z tymi, które otrzymały azyl, mają prawo do tylko czasowego pobytu na terytorium Danii, a po ustaniu zagrożenia mają wracać do kraju pochodzenia. Dotychczas 90 procent osób otrzymujących azyl pozostawało w Danii na stałe. Nowe przepisy ograniczyły też zasiłki dla imigrantów z dziećmi oraz zmniejszyły rządowe refinansowanie nadzwyczajnych zasiłków jednorazowych od władz lokalnych.

Chociaż główna partia opozycyjna, Socjaldemokraci, głosowała za przyjęciem nowych przepisów, to rządzący Liberałowie ostrzegają, że w wypadku wyborczego zwycięstwa Socjaldemokraci wraz z lewicowymi sprzymierzeńcami będą chcieli odwołania nowego prawa i ponownie wprowadzą ułatwienia dla pozostawania imigrantów w Danii.

GL, na podstawie thelocal.dk

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook