Czy USA uznają Bractwo Muzułmańskie za terrorystów?

image001
Waleed Sharaby, prominentny aktywista Bractwa, pokazuje znak BM podczas wizyty w Departamencie Stanu
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Clarion Project* rozpoczyna nową kampanię mającą na celu uznanie przez USA Bractwa Muzułmańskiego za organizację terrorystyczną, podobnie jak to zrobiły kraje arabskie.

Bractwo Muzułmańskie (Al-Ihkwan al-Muslimun) jest sunnicką panislamską organizacją z siedzibą w Kairze, której głównym celem jest ustanowienie globalnego kalifatu oraz wprowadzenie szariatu jako obowiązującego prawa. Została ona założona w Egipcie w 1928 roku i jest najstarszą na świecie islamską grupą, a razem z pakistańskim i indyjskim Jamaat e-Islami także najbardziej wpływową.

Podczas drugiej wojny światowej Bractwo udzieliło wsparcia nazistom podczas walk z Brytyjczykami. Otrzymało też od Trzeciej Rzeszy prasę drukarską, na której drukowano arabski przekład „Mein Kampf” oraz antysemickie „Protokoły Mędrców Syjonu”.

Islam w rozumieniu Bractwa to całościowy system, któremu trzeba się podporządkować w każdym aspekcie życia. Bracia uznają za zasadną karę śmierci za bluźnierstwo i cudzołóstwo, oraz amputację ręki za kradzież. Jednak będąc świadomymi, jak niepopularne idee głoszą, starają się najpierw islamizować społeczeństwo poprzez edukację.

Decyzja Bractwa Muzułmańskiego z 1971 roku o niestosowaniu przemocy była czysto pragmatyczna, a nie ideologiczna. Grupa wciąż uważa, że zbrojny dżihad dla osiągnięcia celów jest usprawiedliwiony, o ile warunki na to pozwalają.

Takie podejście zakłada wprowadzenie swojej filozofii w życie krok po kroku, co mogliśmy widzieć nie tak dawno temu w Egipcie. Bractwo objęło tam władzę po rewolucji (w 2011r.) jednak po roku zostało zmuszone do ustąpienia ze względu na swoją politykę tyranii.

Organizacja ma obecnie swoje oddziały w 80 krajach na całym świecie w tym w USA.

Bractwo Muzułmańskie stanowiło inspirację dla wielu grup terrorystycznych, w tym dla Al Kaidy i ISIS. Hassan al-Banna, założyciel Bractwa, oraz Sajjid Kutb, jego ideolog, wielokrotnie podkreślali duże znaczenie zbrojnego dżihadu. Kutb jest też uważany za ojca współczesnej dżahilijji, poglądu, który uznawał, że każdy rząd, który nie wprowadził prawa szariatu jako jedynego obowiązującego kodeksu praw, znajduje się w stanie nieislamskiej ciemnoty i jako taki powinien być zwalczany.

Mentor Osamy bin Ladena, Abdullah Azzam, oraz pomysłodawca i główny organizator zamachów z 11 września, Chalid Szajch Muhammad, zanim przyłączyli się do Al-Kaidy byli członkami Bractwa Muzułmańskiego.

Hamas, będący gałęzią Bractwa w Strefie Gazy, jest organizacją terrorystyczną gloryfikującą ataki na ludność cywilną oraz planującą wymazanie Izraela z mapy świata. Powiązane z Bractwem Muzułmańskim organizacje w USA i innych krajach zbierały pieniądze dla Hamasu. Najbardziej znanym przypadkiem jest proces Holy Land Fundation z 2007 roku.

Jak do tej pory działalność Bractwa Muzułmańskiego została zakazana w Egipcie, Arabii Saudyjskiej oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie zostało ono uznane za organizację terrorystyczną. Emiraty rozszerzyły zakaz na Council on American Islamic Relations (CAIR), Muslim American Society (MAS) oraz na Islamic Relief Worldwide, organizację, która wysyłała Hamasowi pieniądze.

Rząd Wielkiej Brytanii zlecił sporządzenie raportu na temat Bractwa Muzułmańskiego. Obecnie nie jest ono uznawane za organizację terrorystyczną, ale rząd brytyjski odrzucił mit o jego „umiarkowanych poglądach”, jak również o „nie stosowaniu przemocy”.

Amerykańskie organizacje objęte kampanią Clarion Projest to The Council on American-Islamic Relations (CAIR); the Islamic Society of North America (ISNA) and the North American Islamic Trust (NAIT).
Elliot Friedland
Oprac. Severus Snape, na podstawie https://www.clarionproject.org/

* Clarion Projest jest organizacją non-profit, monitorującą i eksponującą radykalny islam, producentem głośnych filmów, m.in. „The Third Jihad i Honor Diaries. Wicej: https://en.wikipedia.org/

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze