Czy salafici odbiorą Hamasowi Gazę?

Fanatycy Strefy Gazy
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

W Strefie Gazy osiedla się coraz więcej islamistów z usadowionej w Egipcie siatki salafitów, zwolenników globalnego dżihadu.

Kontrolujący ten rejon Hamas nie zrobił nic, żeby zatrzymać „inwazję” ekstremistów, powiedział „Law Enforcement Examiner” informator z izraelskiej policji. „Mamy nadzieję, że Hamas będzie bardziej zdeterminowany, żeby rozprawić się z tym zagrożeniem. Jak dotąd podejście Hamasu ujawnia stosowanie podwójnych standardów: twierdzą, że panują nad sytuacją, ale wyniki są bardzo słabe”, powiedział reporterom w Jerozolimie Yossi Kuperwasser, dyrektor generalny Ministerstwa Spraw Strategicznych.

Te uwagi pojawiły się kilka dni po tym, jak izraelski samolot zabił Hishama Saedniego, jednego z przywódców salafickich w Gazie, którego grupa ostrzeliwała wcześniej rakietami Izrael. Saedni przewodził grupie Shora Council of the Mujahideen, ideologicznie powiązanej z Al-Kaidą. Był wielokrotnie przedtem zatrzymywany i znowu uwalniany przez Hamas. Ta taktyka drzwi obrotowych jest odbiciem oceny przez Hamas siły salafickiego dżihadyzmu, który rozwinął się w Gazie w ciągu ostatnich lat.

Fanatycy w Strefie Gazy

Islamiści z Półwyspu Synaj zapewniają stały napływ broni swoim kolegom z Gazy, podczas gdy wsparcie finansowe otrzymują oni od organizacji i osób prywatnych zza granicy, identyfikujących się z salafitami. W szerego salafitów zwabionych zostaje coraz więcej młodych Palestyńczyków, dlatego, zdaniem izraelskiego informatora, nie wiadomo czy Hamasowi uda się zatamować rosnącą falę skrajnie radykalnego islamu na jego terenie.

MO, na podst. http://www.examiner.com/article/israelis-hamas-fear-salafist-takeover-of-gaza

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze