Wiadomość

Czy Państwo Islamskie powróci w Syrii?

Patrol policji religijnej w Rakce, nieformalnej stolicy Państwa Islamskiego, 2014. (static.wikia.nocookie.net)

Policja religijna Państwa Islamskiego Hesba powróciła w rejonach, które znajdują się pod kontrolą syryjskich Kurdów.

Hesba wróciła na obszary znajdujące się pod kontrolą Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) w północno-wschodniej Syrii, siejąc strach wśród mieszkańców. Powodem powrotu Hesby jest zaangażowanie SDF w powstrzymywanie tureckiej inwazji na północno-wschodnią Syrię.

Na początku czerwca Hesba wezwała wszystkich mieszkańców wschodniej prowincji Deir az-Zor, aby nie angażowali się w współpracę z SDF i prowadzoną przez USA międzynarodową koalicją. Domaga się też rezygnacji mieszkańców z lokalnych rad założonych przez Kurdów, grożąc, że zabije każdego, kto naruszy ich instrukcje.

Członkowie Hesby zatrzymali taksówkę przewożącą kobiety do pracy na polach uprawnych i zażądali, aby nie nosiły makijażu. Wezwali również wszystkich operatorów transportu publicznego, aby nie przewozili kobiet, które nie przestrzegają zasad ubioru zgodnego z szariatem. Zagrozili spaleniem pojazdów osób naruszających zakaz lub nałożeniem na nich wysokich grzywien.

Terroryści chcą przywrócić także podatek zakat od lokalnych pośredników, wszystkich handlarzy i rolników, za brak zapłaty także grożą surowymi karami. „Członkowie Hesby grożą właścicielom restauracji i kawiarni za odtwarzanie muzyki na żywo i nagranej. Ścigają każdego, kto łamie ich nauki religijne i prawo islamskie”, informuje dziennikarz Naher Media Network Ahed Slebi, zajmujący się regionem.

„Państwo Islamskie zrestrukturyzowało swoje komórki od połowy 2019 roku”, mówi Abdel-Hay Orabi, syryjski dziennikarz specjalizujący się w grupach islamskich i dżihadystycznych. „ISIS dąży do rozszerzenia swoich wpływów wśród ludności cywilnej, aby w przyszłości kontrolować większy obszar. Zachowanie Hesby potwierdza, że ​​Państwo Islamskie nadal podtrzymuje własne przekonania i ideologię, których nie zrewidowało i z których nie zrezygnuje”, wyjaśnia Orabi.

Teraz ISIS wykorzystuje zamęt wśród SDF – spowodowany między innymi działaniami Turcji – żeby odbudować swoje wpływy, narzucić podatki, z których utrzymuje terrorystów, szerzyć terror wśród przeciwników i zwiększyć liczbę ataków przeciw SDF.

Dodatkowo Państwo Islamskie wykorzystuje rosnące niezadowolenie lokalnych mieszkańców zarządzaniem usługami publicznymi przez SDF – próbuje porównywać je do swoich usług, gdy organizacja kontrolowała ten obszar, a spływały do niego finanse z podboju, handlu ropą i zakładnikami. Z tego powodu celowo atakuje posterunki SDF, urzędników nowej administracji, a powstrzymuje się od zabijania cywilów. (j)

〉 Przeczytaj też, jak ONZ ostrzegało, że Państwo Islamskie nie zostało pokonane

〉 oraz o trudnej drodze nieletnich Państwa Islamskiego do normalności

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign