Czy nowy lider muzułmanów w Bośni jest umiarkowany?

Husein Kavazovic
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Nowym przywódcą muzułmanów w Bośni-Hercegowinie został Husein Kavazovic. 

Kavazovic zastąpi na stanowisku lidera dwumilionowej społeczności muzułmańskiej Mustafę Cerića, który przewodził jej przez 20 lat. Jak podaje agencja Associated Press, obserwatorzy oczekują, że Kavazovic będzie „równie umiarkowany” co jego poprzednik, którego uważano za „człowieka o otwartym umyśle, przywiązanego do wartości tzw. ‘europejskiego islamu’”. AP pisze, że Cerić „nie pozwolił bośniackim muzułmanom się zradykalizować”, choć byli głównymi ofiarami wojny domowej w latach 1992-95.

Jednakże, jak podaje Wikipedia: „Cerić znany jest ze swoich kontrowersyjnych poglądów. 19 maja 2009, odwiedzając społeczność muzułmańską w Sandżaku oświadczył, że żadna siła nie może oddzielić muzułmanów z Serbii od tych z Bośni, którą opisał jako ojczyznę Muzułmanów. 15 sierpnia 2009 w Zenicy oświadczył, że islamskie prawo szariatu powinno być włączone do konstytucji Bośni i Hercegowiny. Kontrowersyjne wydają się także tendencje Cerića, by gloryfikować osmańską przeszłość Bałkanów i przyspieszyć integrację Turcji z Unią Europejską. W czasie spotkania z premierem Turcji podkreślił szczególny charakter związków bośniacko-tureckich, używając określenia: Turcja jest naszą matką, tak zawsze było i tak będzie.”

 

PJ na pods.:

http://www.montrealgazette.com/life/Bosnian+Muslims+inaugurate+spiritual+leader+expected+maintain/7552575/story.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Mustafa_Ceri%C4%87

 

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze