Czy Lego przegrało „Gwiezdne Wojny” z islamistami?

Islam vs Jabba
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Jak pisaliśmy w styczniu, firma Lego została oskarżona przez austriacką mniejszość turecką o obrazę islamu. Społeczność Kultury Tureckiej w Austrii uznała, że jeden z zestawów Star Wars parodiował meczet Haghia Sophia w Stambule.

Zdaniem islamistów, pałac Jabby z zestawu przypomina również meczet Jami al-Kamir w Bejrucie, a wolno stojąca wieża minaret. Poza tym Jabba jest „personifikacją terrorysty, ponieważ „pali fajkę wodną i cieszy go mordowanie swoich ofiar”. „Nie ma wątpliwości, że paskudna postać Jabby razi uprzedzeniami na tle rasowym i wulgarnymi insynuacjami przeciwko Azjatom i Arabom. Insynuacje te ukazują mieszkańców Bliskiego Wschodu jako podstępnych przestępców”, głosi oświadczenie Turków.

Islam vs Jabba

Kilka dni temu „The Independent”, a za nim inne media, poinformował, że Lego ostatecznie ustąpiło muzułmanom i wycofa inkryminowany zestaw klocków ze sprzedaży od roku 2014.  Jak napisała gazeta, społeczność turecka w Austrii ogłosiła zwycięstwo w sporze z Lego. Decyzja miała zostać podjęta pod spotkaniu Turków z dyrekcją firmy w Monachium. Po spotkaniu Birol Killic, prezes tureckiego stowarzyszenia oznajmił: “Jesteśmy bardzo wdzięczni firmie Lego za decyzję w sprawie wycofania pałacu Jabby z produkcji”. Należy dodać, że początkowo Lego odmówiło wycofania produktu i odrzuciło oskarżenia o szerzenie „islamofobii”.

Po publikacji artykułu „Independent” otrzymał oświadczenie Lego, w którym fabryka zdecydowanie zaprzecza, jakoby jej decyzja miała cokolwiek wspólnego z żądaniami Społeczności Kultury Tureckiej w Austrii. „Zestawy z serii ‘Lego Star Wars’ mają z założenia z góry wyznaczoną obecność na rynku przez rok do trzech lat. Zestaw z pałacem Jabby miał być planowo wycofany z produkcji z końcem roku 2013.”

Również portal TheBlaze poinformował o mailu od jednego z dyrektorów Lego, który także odrzucił oskarżenie o ustępstwo wobec islamistów. „Prowadzimy dialog z austriacką grupą turecką, żeby lepiej zrozumieć wzajemne stanowiska, ale wycofanie zestawu „Pałac Jabby” nie jest rezultatem tego dialogu, lecz wynikiem planowej wymiany portfolio serii „Star Wars”, napisano w mailu.

PJ na podst.:
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/the-racist-menace-muslims-declare-victory-in-fight-over-antiislamic-lego-8555610.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook