Wiadomość

Czy Izrael porozumie się z Palestyną dzięki Egiptowi?

Egipt stara się aktywnie działać na rzecz procesu pokojowego w konflikcie izraelsko – arabskim. W niedzielę odbyło się w Kairze poświęcone tym kwestiom kilkugodzinne spotkanie polityków izraelskich i egipskich.

Prezydent Abdel-Fattah el-Sissi, który chciałby doprowadzić do wznowienia rozmów izraelsko-palestyńskich, powiedział, że Izrael jest coraz bardziej przekonany o konieczności osiągnięcia porozumienia z Palestyńczykami. Sisi dodał, że chęć bycia gospodarzem bezpośrednich rozmów obu stron zadeklarował Władimir Putin.

Jednocześnie prezydent Autonomii Palestyńskiej Abbas podobno poinformował Egipt, że nie jest przeciwny planom regionalnego bądź międzynarodowego szczytu pokojowego w Kairze i chciałby, żeby uczestniczyły w nim Rosja, Francja i Szwajcaria. Abbas nalega również, żeby przez podjęciem takich rozmów Egipt wymógł na rządzie Izraela wstrzymanie budowy osiedli i uwolnienie palestyńskich więźniów skazanych za działania terrorystyczne.

Premier Izraela Benjamin Netanyahu również miał powiedzieć w lipcu egipskiemu ministrowi spraw zagranicznych Samehowi Shoukry, że jest gotów spotkać się z Abbasem w Kairze pod auspicjami prezydenta Sisiego. Netanyahu zaznaczył, że Izrael zawsze jest gotów do takich rozmów, bez warunków wstępnych.

PJ, na podst. http://www.timesofisrael.com/

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign