Czeska Prezydencja po stronie wolności słowa

Czeska Prezydencja Unii Europejskiej wyraziła obawy, że wolność słowa będzie zagrożona jeżeli kraje islamskie przepchną na konferencji w Genewie zakaz „obrażania religii” – podaje Reuters.

OIC chce zadusić wolność słowaPrzedstawiciele UE ostrzegli Radę Praw Człowieka ONZ (UNHRC), że nie będą akceptować kreowania Izraela jako państwa rasistowskie i żadnej promocji antysemityzmu, na kwietniowej konferencji.

Te same opinie zostały wyrażone przez delegacje Czech, Austrii, Francji, Niemiec, Holandii i Polski na posiedzeniu UNHRC.
„Wolność wypowiedzi musi pozostać kamieniem węgielnym naszej walki przeciwko rasizmowi,” powiedział szwedzki delegat Frank Belfrage.

Projekt deklaracji, która ma zostać podjęta na genewskiej konferencji został skrytykowany przez Izrael, który wraz z Kanadą zdecydował się zbojkotować to wydarzenie. Stany Zjednoczone i Francja rozważają podjęcie podobnych kroków.

Światowa Konferencja Przeciwko Rasizmowi, znana także pod nazwą Durban II odbędzie się w siedzibie ONZ w Genewie w dniach 20-24 kwietnia.

JW za International Free Press Society

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Turcja jest partnerem strategicznym Rosji

Polityczna rozgrywka spalonym Koranem

Francja: terroryzm i papierowe deportacje