Czego o Palestynie „Guardian” nie napisze

1
| 40 komentarzy|
image_pdfimage_print

Adam Levick

Tylko na chwilę załóżmy rzecz zupełnie absurdalną, że Israel Broadcasting Authority (IBA) nadaje program z następującą wymianą słów między małą dziewczynką izraelską a reporterką:

Izraelska reporterka telewizji: Spotkajmy tę dziewczynkę tutaj w parku, która chce wyrecytować krótki wiersz.

Mała dziewczynka izraelska: Nie boję sie karabinu, bo muzułmańskie tłumy mają urojenia i są ignoranckimi stadami.
Jerozolima jest moją ziemią, Jerozolima jest moim honorem
O, wy muzułmanie, którzy mordujecie pobożnych Żydów
O, wy muzułmanie, którzy wychowaliście się na rozlewie krwi
Wy, muzułmanie, zostaliście skazani na upokorzenia i cierpienia.
O synowie Allaha, o najbardziej nikczemne spośród stworzeń
O barbarzyńskie małpy, nędzne świnie
Jerozolima rzyga z powodu waszej muzułmańskiej nieczystości

Bo Jerozolima, o nieczyści,
jest pobożna, niepokalana
I Jerozolima, o wy, którzy jesteście brudem,
jest czysta i nietknięta
Nie boję się waszego barbarzyństwa.

Czy naprawdę musimy się zastanawiać, jaka byłaby reakcja, gdyby ta fikcja była prawdą? Tak ohydny wyraz nienawiści wobec muzułmanów byłby słusznie krytykowany jako usankcjonowany przez państwo rasizm — oraz akt podżegania do nienawiści przeciwko Palestyńczykom — w artykułach redakcyjnych wszystkich gazet w Jerozolimie, Londynie i Nowym Jorku.

No cóż, tutaj jest rzeczywiste wideo z programu nadanego w telewizji Autonomii Palestyńskiej (gdzie mamy odpowiednik sfingowanego dialogu powyżej), który został nadany 3 lipca 2013 r. i o którym nie wspomniał ani „Guardian”, ani żadna inna gazeta liberalna w zachodnim świecie:

Oczywiście ten program telewizyjny stanowi tylko jeden z niezliczonych przykładów sankcjonowanego oficjalnie antysemityzmu z dosłownie setek dostępnych na witrynie Palestinian Media Watch (PMW).

Fakt, że „Guardian” i inne media „głównego nurtu”, nie informują o ciągłym potoku antysemickiej nienawiści i propagowaniu przemocy przeciwko izraelskim cywilom, jakie prezentują media Autonomii Palestyńskiej, jest co najmniej głębokim naruszeniem ich odpowiedzialności — szczególnie ze strony tych, które mienią się ludźmi postępowymi i deklarują się jako antyrasiści.

Mimo szerokiej dostępności on line dobrze udokumentowanych raportów z mediów palestyńskich, które charakteryzują Żydów i Izraelczyków jako nikczemnych, szatańskich i przypominających zwierzęta, większość głównych serwisów informacyjnych i mediów zachodnich ignoruje to zjawisko, racjonalizuje je lub bagatelizuje jego znaczenie.

Dysproporcja w odpowiedzialności moralnej, w której dziennikarze relacjonujący z Bliskiego Wschodu systematycznie odmawiają muzułmanom w tym regionie odpowiedzialności moralnej, nie tylko sugeruje zdumiewający poziom rasizmu liberałów, ale także przyczynia się do poważnego wypaczenia zrozumienia tego konfliktu przez Zachód.

Podczas gdy większość Izraelczyków potępia palestyńską kulturę podżegania do nienawisci i indoktrynacji antysemickiej, nie zajmują się tylko zdobywaniem punktów w debacie, ale raczej wyrażają autentyczne obawy w sprawie znanej z historii  w obliczu jej niebezpiecznego odrodzenia się. Naturalnie, większości izraelskich Żydów trudno jest ufać „inicjatywom pokojowym” Palestyńczyków, kiedy ich instytucje państwowe i przywódcy religijni propagują ideologię ustawiającą Żydów i/lub Izraelczyków w roli ucieleśnienia zła, które rzekomo stanowi niebezpieczeństwo dla całej ludzkości.
1

 

 

 

[Przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej Rajoub: „Izrael jest obcym i zagrażającym ciałem, które grozi pokojowi światowemu”.

Źródło: Oficjalna telewizja Autonomii Palestyńskiej, 23 maja 2013 r. ]
2

 

 

[Antysemicki artykuł: Protokoły mędrców Syjonu są prawdą

Źródło: Maan, niezależna palestyńska agencja informacyjna, 9 lutego 2013 r.]
3

 

 

 

[Agencja informacyjna Maan: Żydzi prowadzą „spiski przeciwko narodom” i są „źródłem konfliktu na świecie”
Źródło: Maan, niezależna palestyńska agencja informacyjna, 18 listopada 2012 r.]

Trudno respektować media, które nieustannie zajmują się selektywnym informowaniem, wyłączając niewygodne fakty o czynnikach, które pogarszają konflikt. Jak to systematycznie dokumentujemy, kiedy mają wybór między ujawnieniem bolesnej prawdy, która zakwestionuje poglądy ich czytelników na Żydów i Arabów, a przedstawianiem pożądanej przez czytelników narracji, niemal za każdym razem wygrywa to drugie.

Propaganda antysemicka i niepokojąca kultura rasizmu i nietolerancji w społeczeństwie palestyńskim stanowi jedną z „przyczyn podstawowych” konfliktu, ale o tym nie przeczytasz w „Guardian” lub „Comment is Free”.

Tłumaczenie Małgorzata Koraszewska

Źródło: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9383

Adam Levick – autor i redaktor naczelny strony internetowej CiF Watch,
zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach „Comment is Free”, strony internetowej „Guardiana” i „Observera”.

Tytuł – redakcja Euroislamu

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook