Czechy: tranzytowa baza terrorystów

| 2 komentarze|
image_pdfimage_print

Według raportu czeskiej policji Republika Czeska to dla terrorystów kraj tranzytowy i miejsce, gdzie gromadzą pieniądze.

Jak poinformował rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych Pavel Novak, według raportu w ubiegłym roku wzrosła liczba przestępców przechodzących na islam w czeskich więzieniach. Policja podaje, że Czechy nadal uważać można się za kraj wykorzystywany głównie jako baza dla osób posądzanych o powiązania z organizacjami terrorystycznymi, nie jako cel zamachów terrorystycznych.

Terytorium Republiki Czeskiej służy im zwykle do przesyłania ludzi, zdobywania środków materialnych i finansowych, ułatwia dostęp do państw strefy Schengen oraz jest miejscem podejmowania innych działań przestępczych, powiedział Novak.

Czeskie siły bezpieczeństwa monitorują radykalizację imigrantów z krajów islamskich oraz tych, którzy przeszli na islam.

Według wydziału policji odpowiedzialnego za wykrywanie zorganizowanej przestępczości (UOOZ), zdarzało się, że obywatele Czech wielokrotnie karani za brutalne przestępstwa przechodzili na islam. Jak mówi Novak „większość zmieniła wyznanie odbywając wyrok w więzieniu. Z punktu widzenia bezpieczeństwa wewnętrznego, konieczne jest wyczulenie na możliwy wzrost ich radykalizmu”.

W swych raportach ministerstwo zauważa upowszechniające się zjawisko „terrorystów na zlecenie”, czy „samotnych wilków”. Budują oni swoją ideologię i zdobywają informacje głównie poprzez internet. Nie należą do organizacji terrorystycznych – ich motywacja opiera się na ideologii łączącej osobistą zemstę z frustracją oraz niezadowoleniem na tle politycznym czy religijnym.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -
Terroryzm

Czeskie siły bezpieczeństwa w ubiegłym roku nie odnotowały bezpośrednich ataków terrorystycznych, ale obserwowały wydarzenia im podobne. We wrześniu w sklepie Ikei w Pradze znaleziono bombę. Podobne zdarzenia miały miejsce w Niemczech, Holandii, Belgii i Francji. Dochodzenie wykazało jednak, że nie był to atak terrorystyczny o podłożu ideologicznym, lecz próba szantażowania sieci Ikea, dokonana przez dwóch przestępców.

Tłumaczenie ND

Źródło: http://www.ceskenoviny.cz/news/zpravy/terrorists-use-czechrep-as-transit-state-to-gather-money-police/789619

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook