Comedy Central czy czarna komedia?

Revolution Muslims
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Aresztowany za groźby karalne wysuwane pod adresem twórców „South Parku” przyznał się, że jego strona internetowa propagowała nienawiść wobec krytyków islamu. Rzekomych lub urojonych.

Jessie Curtis Morton (33 lata) konwertyta na islam z Brooklynu, przyznał, że jego nieistniejąca już strona internetowa „Revolution Muslims” służyła jako narzędzie propagandy Al Kaidy i zamieszczał na niej słabo ukryte groźby nie tylko wobec twórców telewizyjnego serialu „South Park”- Matta Stone’a iTrey’a Parkera, ale też wobec innym osób, które uznał za wrogów islamu.

Morton, który używa również nazwiska Younus Abdullah Mohammed, współpracował blisko z Zacharym Adamem Chesserem, skazanym w zeszłym roku na 25 lat więzienia za groźby przeciwko twórcom „South Parku” i inne przestępstwa. Kilka dni po aresztowaniu Chessera w lipcu 2010 roku, Morton, obawiając się, że też zostanie oskarżony, opuścił Stany Zjednoczone i podjął pracę nauczyciela w Maroku. Został tam aresztowany w październiku 2010 roku i od tego czasu przebywa za kratami – głównie w więzieniu w Aleksandrii (miasto w stanie Wirginia, USA – przyp. red.).

Jednak przypadki Mortona i Chessera różnią się  w znaczący sposób. Chesser oprócz gróźb przeciwko twórcom „South Parku”, dwukrotnie próbował pojechać do Somalii, aby przyłączyć się tam do grupy terrorystycznej „Al-Shabaab”. Przy drugiej próbie wszedł na pokład samolotu ze swoim nowo narodzonym dzieckiem, mając nadzieję, że podróż wyda się mniej podejrzana, jeśli zabierze ze sobą niemowlę. Sprawa przeciwko Mortonowi opiera się wyłącznie na jego działaniach jako założyciela  i operatora strony internetowej „Revolution Muslims”. W czasie gdy strona funkcjonowała, Morton starał się przedstawiać zamieszczane na niej materiały jako informacyjne czy analityczne, a nie zastraszające. Na przykład, kiedy zamieścił tam pierwszy numer magazynu Al Kaidy „Inspire”  napisał przy tym oświadczenie:  „nie powinno się uważać, że podajemy jakiekolwiek porady i pomoc, materialną czy inną, dla jakiejkolwiek instytucji uważanej przez rząd USA za nielegalną lub terrorystyczną”. Opublikowany magazyn zawierał instrukcję skonstruowania bomby i jawne wezwanie kleryka Al Kaidy, Anwara Al- Awlakiego, do zabicia Molly Nelson , karykaturzystki ze Seattle, która – w odpowiedzi na kontrowersje wokół epizodu „South Parku” przedstawiającego proroka Mahometa w stroju niedźwiedzia – zaproponowała akcję „Wszyscy rysują Mahometa”. Wielu muzułmanów uznaje rysowanie Mahometa za obraźliwe i Nelson została zmuszona do ukrywania się.

Morton i Chesser blisko współpracowali przy tworzeniu oświadczeń w reakcji na kontrowersje wokół „South Parku”. Konstruowali je tak, aby były prawnie dopuszczalne, równocześnie przekazując wyraźne groźby, zachęcające  innych do podjęcia agresywnych działań  przeciwko twórcom serialu. Oświadczenia te „przewidywały”, że Stone’a i Parkera spotka taki sam los, jak holenderskiego reżysera Theo van Gogha, zamordowanego w 2004 roku po wyprodukowaniu filmu uznanego za obraźliwy wobec islamu. Chesser wcześniej zamieścił zdjęcia zwłok Theo van Gogha wraz z adresem stacji „Comedy Central”, która emituje  „South Park” sugerując, aby czytelnicy złożyli wizytę Stone’owi i Parkerowi.

„Przyznał , że złamał prawo i musi zostać ukarany” powiedział prawnik Mortona, James Hundley. „Przyznał, że przekroczył granice, chociaż starał się tego nie zrobić”. Zdaniem Neila MacBridge, prokuratora Wirginii Wschodniej, jedyną intencją Mortona przy pracy nad „Revolution Muslims” było zainspirowanie ludzi do udziału w brutalnym dżihadzie. „Przyznał się do redagowania strony „Revolution Muslims” z wyraźnym pragnieniem zradykalizowania czytelników. Jego celem było zainspirowanie innych do zaangażowania się w działalność terrorystyczną”, powiedział MacBride. Po kontrowersji wokół „South Parku” Merton i Chesser zauważyli, że „Revolution Muslims” znalazło się na sześćdziesiątym ósmym miejscu listy zwrotów wyszukiwanych poprzez Google i chcieli wykorzystać tę popularność.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Dokumenty sądowe zawierają długą listę osób skazanych za działalność terrorystyczną, którzy byli regularnymi czytelnikami „Revolution Muslims”. Znajduje się na niej Coleen LaRose, znana także jako „Jihad Jane”, która została skazana za przestępstwa związane z terroryzmem; Antonio B. Martinez, skazany w Baltimore za planowanie zbombardowania wojskowej jednostki rekrutacyjnej; Jose Pimental , który napisał, że jest wielkim fanem strony, skazany za plan zabicia amerykańskich żołnierzy wracających z Iraku i Afganistanu oraz Samir Khan, agitator Al Kaidy  zabity w zeszłym roku w nalocie, w którym zginął również Al-Awlaki. „W pewnym sensie, groźby wobec twórców ‚South Parku’ były prawdopodobnie najmniej znaczące spośród spraw, które się wydarzyły w związku z ‚Revolution Muslims’”, powiedział asystent prokuratora, Gordon Kromberg.

Chesser i Morton należą do grupy tak zwanych „terrorystów domowego chowu”. Brenda Heck, agent specjalny dowodzący jednostką zwalczania terroryzmu w waszyngtońskim biurze FBI, powiedziała, że badanie stron internetowych takich jak „Revolution Muslims” pozostanie priorytetem dla biura, z powodu zagrożenia jakie stwarzają, potencjalnie radykalizując amerykańskich muzułmanów i inspirując ich do  przemocy.

Rzeczniczka stacji telewizyjnej „Comedy Central” odmówiła komentarza.(es)

tłumaczenie Robert FreeMan
http://www.yorkdispatch.com/penn/ci_19926421

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook