Co zrobić z imigrantami w czasie epidemii?

Zdj. ilustracyjne (Flickr)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W krajach europejskich przebywa wielu nielegalnych imigrantów i tych, których status prawny jest nieuregulowany. Rządy próbują znaleźć sposób na zapewnienie tym grupom dostępu do opieki zdrowotnej.

Europejskie rządy muszą uporać się z potencjalnymi ogniskami epidemii, jakimi stają się obozy dla uchodźców. Sytuacja prawna imigrantów jest złożona. Nie mają oni obywatelstwa, nie mogą też swobodnie opuszczać miejsc odosobnienia. W tej sytuacji organizacje zajmujące się pomocą dla imigrantów domagają się od władz wydania wszystkim prawa do stałego pobytu. W ten sposób chcą im zapewnić lepszy dostęp do służby zdrowia.

Władze w Lizbonie przyznały prawa obywatelskie migrantom i osobom ubiegającym się o azyl. Ruch ten ma zapewnić dostęp do opieki socjalnej i służby zdrowia. Rozwiązanie to ma charakter tymczasowy i będzie obowiązywać do czasu końca epidemii, nie krócej jednak niż do 1 lipca tego roku.

Decyzję tę poparł dyrektor regionalny Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), zajmujący się zachodnią i centralną Afryką Richard Danziger. „Ludzie nie powinni być pozbawieni swoich praw do opieki zdrowotnej i usług publicznych tylko dlatego, że ich wniosek nie został jeszcze rozpatrzony”.

Natomiast portugalski minister spraw wewnętrznych Eduardo Cabrita powiedział, że „ważne jest, aby zagwarantować prawa najsłabszym, tak jak w przypadku imigrantów. Obowiązkiem odpowiedzialnego społeczeństwa w czasach kryzysu jest zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej i zabezpieczenia społecznego”.

Jeszcze w lutym włoska organizacja 3 Febbraio proponowała, by wszyscy imigranci otrzymali pozwolenie na pobyt. Stowarzyszenie to wydało oświadczenie, w którym czytamy: „Niesprawiedliwość polega na tym, że ci, którzy nie mają dokumentów, są w zasadzie uwięzieni. Nie mają zagwarantowanego prawa do opieki zdrowotnej, nie mogą też pomagać swoim najbliższym”. Jednocześnie 3 Febbraio domaga się „ogólnej amnestii dla wszystkich uchodźców i imigrantów przebywających we Włoszech”. Argumentują to tym, że „warunki życia pogorszyły się; osoby ubiegające się o azyl są uwięzione i znajdują się w zatłoczonych ośrodkach, wielu wykorzystuje się do pracy w polu lub w fabrykach, inni tracą pracę i nie należy im się żadna ochrona”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Włochy to kraj, który najbardziej ucierpiał w wyniku pandemii koronawirusa w Europie i jest jednym z najbardziej dotkniętych krajów na świata. Według danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa do 1 kwietnia we Włoszech rozpoznano 105 000 przypadków koronawirusa. Ponad 12 000 osób zmarło.

Republika Włoska ma również jedną z największych populacji migrantów w Europie, głównie dlatego, że przez lata docierali do niej mieszkańcy krajów Afryki Północnej, leżących po drugiej stronie Morza Śródziemnego.

PŚ, na podst. www.infomigrants.netwww.euronews.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook