Co trzeci duński muzułmanin chce modernizacji islamu

Naser Khader
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Większość duńskich muzułmanów odmawia podjęcia rozważań o reformacji islamu, ale ponad jedna trzecia chce zmodernizować tę religię, żeby lepiej odzwierciedlała współczesne społeczeństwo.

Nowy sondaż przeprowadzony dla gazety „Jyllands-Posten” ujawnił, że 35,7 procent duńskich muzułmanów pragnie, żeby ich religia została zreformowana, natomiast 52,4 procent chce, żeby pozostała taka, jaka jest.

„Odnieśliśmy wrażenie, że istnieje potrzeba ponownej interpretacji Koranu w odniesieniu do czasów i społeczeństwa, w których żyjemy”, powiedziała Sherin Khankan, która niedawno założyła pierwszy w Danii meczet z kobietami imamami. „Jeśli użylibyśmy zamiast tego słowa ‚reinterpretacja’, myślę, że można by było przekonać o wiele więcej osób, aby były za reformą”.

Naser Khader, liberalny duński muzułmanin i poseł z Partii Konserwatywnej, zgodził się z Khankan, twierdząc, że islam rozpaczliwie potrzebuje gruntownej rewizji swoich nauk.

Tymczasem imam Fatih Alev z Duńskiego Centrum Muzułmańskiego odrzuca jakąkolwiek koncepcję reformowania islamu. Jego opinię podtrzymuje Oussama El-Saadi z cieszącego się złą sławą meczetu Grimhøj w Aarhus. „Nie można zmienić tego, co mówi Koran i co prorok powiedział nam, że mamy robić. Wtedy nie jesteś już muzułmaninem”, powiedział El-Saadi.

Xsara na podstawie: http://cphpost.dk

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook