Co się zdarzyło w meczecie na Wiertniczej?

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Jakie są przyczyny „bijatyki w meczecie na Wiertniczej w Warszawie”, o której poinformował dzisiaj na Twitterze reporter Witold Gadowski?

Z nieoficjalnych informacji podanych przez WawaLove wynika, że do starcia miało dojść pomiędzy Muzułmańskim Związkiem Religijnym w Rzeczypospolitej Polskiej (MZR), który zarejestrowany jest w Białymstoku oraz Centrum Kultury Islamu, funkcjonującym w meczecie przy Wiertniczej. Ma chodzić o imama z MZR, który rości sobie prawa do meczetu.

Tymczasem rzecznik MZR Musa Czachorowski rzuca szersze światło na dzisiejszy incydent. Chodzi o „konieczność unormowania sytuacji”.

„Nie może być tak, żeby w polskim meczecie działy się rzeczy, nad którymi możemy stracić kontrolę. To jest centrum Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, które podlega pod muftiego, pod Najwyższe Kolegium Muzułmańskie. Musi funkcjonować zgodnie z zasadami, które przyjęliśmy nieomal 100 lat temu zgodnie z ustawą między Państwem Polskim a MZR” – tłumaczy Czachorowski. Chodzi o ustawę regulującą stosunki między Państwem Polskim a MZR z roku 1936, która reguluje m.in. strukturę władzy MZR.

Co zatem wzbudziło niepokój i spowodowało, że mufti MZR postanowił interweniować? „Być może niektóre, bardzo religijnie nastrojone osoby są zdania, że nie mogą funkcjonować w polskim prawie, jakby w czymkolwiek ich ograniczało, zmuszało np. do picia wódki, jedzenia wieprzowiny lub oglądania nagich tancerek na rurze” – opisuje poglądy części wyznawców odwiedzających Wiertniczą rzecznik MZR.

Na pytanie, kim jest Nezar Charif, znany z mediów jako imam meczetu na Wiertniczej i druga strona konfliktu, odpowiada, że „Charif nie funkcjonuje w strukturach MZR, chociaż jako muzułmaninowi nie można zabronić mu wejścia na teren meczetu”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Redakcja dzwoniła pod telefon podany na stronie Centrum Kultury Islamu, ale nikt niestety nie odebrał. Na swojej stronie Witold Gadowski jednak zamieścił inną informację o sporze, który dotyczy finansów wpływających do meczetu od certyfikacji halal i z pobliskich ambasad, którymi imam Charif nie chce dzielić się z MZR.

Jan Wójcik

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook