Clinton: USA wznowią kontakty z Bractwem Muzułmańskim

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Stany Zjednoczone wznowią ograniczone kontakty z egipskim Bractwem Muzułmańskim – zapowiedziała amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton na konferencji prasowej w Budapeszcie. Clinton kończy w czwartek wizytę na Węgrzech.

Szefowa amerykańskiej dyplomacji dodała, że „biorąc pod uwagę zmianę politycznego krajobrazu w Egipcie w interesie Waszyngtonu leży kontaktowanie się z ugrupowaniami, zaangażowanymi w działalność polityczną w sposób pokojowy i bez przemocy”.

„Teraz, w przypadku jakichkolwiek kontaktów (…) będziemy nadal naciskać na znaczenie i wsparcie dla demokratycznych zasad, zwłaszcza jeśli chodzi o zaangażowanie w politykę bez przemocy, poszanowanie praw mniejszości i pełnego włączenia kobiet w proces demokracji” – tłumaczyła Clinton.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, sekretarz stanu USA sprecyzowała, że nie chodzi o nową politykę, lecz – jak to ujęła – o praktykę „przyjętą 5-6 lat temu”, którą Waszyngton „wznawia”.
Bractwo Muzułmańskie, które od ponad 50 lat było zdelegalizowane w Egipcie, zarejestrowało na początku czerwca swoje ugrupowanie polityczne, Partię Wolności i Sprawiedliwości.
Bractwo wyraziło w czwartek w Kairze zadowolenie z chęci nawiązania formalnych kontaktów z USA;

Jak podkreślił w rozmowie z agencją Reutera rzecznik ugrupowania Mohamed Saad el-Katatni, kontakty takie „nie mogą być oparte lub zawierać żadnych elementów ingerencji w wewnętrzne sprawy kraju”. Katatni jest również sekretarzem generalnym Partii Wolności i Sprawiedliwości.

Więcej na: interia.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook