Chiny ostrzegają Szwajcarię przed więźniami z Guantanamo

chiny-xinjiang
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Chiny ostrzegły rząd Szwajcarii, by nie przyjmował dwóch ujgurskich więźniów z Guantanamo, nazywając ich podejrzanymi o terroryzm, którzy powinni stanąć przed chińskim wymiarem sprawiedliwości.
chiny-xinjiang
W ostrym komunikacie chińskie MSZ napisało, że dwóch Ujgurów stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Chin, a także dla Szwajcarii, jeśli zdecyduje się ona ich przyjąć.

Szwajcaria zgodziła się w grudniu przyjąć jednego uzbeckiego więźnia, który był przetrzymywany w bazie w Guantanamo przez ponad siedem lat. Szwajcarskie Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło jednak w komunikacie, że ostateczną decyzję w sprawie dwóch Ujgurów z Chin dopiero podejmie.

Pekin twierdzi, że dwaj wspomniani Ujgurzy należą do grupy o nazwie Islamski Ruch Wschodniego Turkiestanu i powinni zostać przekazani Chinom.

Jesteśmy przeciwko przekazaniu przez Stany Zjednoczone tych podejrzanych o terroryzm trzeciemu krajowi przy lekceważeniu zdecydowanego sprzeciwu Chin – napisano w oświadczeniu MSZ.

Sprzeciwiamy się także przyjmowaniu ich przez jakiekolwiek kraje – podkreślono w dokumencie, dodając, że Szwajcaria powinna unikać szkodzenia ogólnym stosunkom chińsko-szwajcarskim.

Więcej na: interia.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze