CAGE – „klatka” dla antyekstremizmu

Program „Prevent” (Zapobieganie) jest rządową strategią Wielkiej Brytanii w walce przeciwko ekstremizmowi i radykalizacji, atakowaną często przez islamistów.

Chociaż jasno określono jej cele jako dotyczące zarówno zagrożenia islamskim jak i ultraprawicowym ekstremizmem, “zapobieganie” jest często błędnie interpretowane przez różne islamskie grupy interesów jako projekt antymuzułmański.

„The Guardian” opublikował na temat Prevent artykuł:  “Naukowcy krytykują w liście otwartym strategię przeciw radykalizacji”. Gazeta nie podała jednak, że za tym “listem otwartym” stoi Asim Qureshi, a list wyraża poglądy islamistycznej grupy CAGE (pol.: klatka).

Qureshi, dyrektor ds. badań w CAGE, wielokrotnie odmawiał potępienia aktów kamieniowania ludzi w ubiegłym roku w BBC. Jednak w programie „Russia Today”, był już mniej powściągliwy i wprost zaakceptował tę barbarzyńską praktykę. Można było go także zobaczyć przemawiającego na zgromadzeniu zwolenników islamistycznego kalifatu, grupy Hizb ut-Tahrir.

Qureshi określał dżihadystę z ISIS, Jihadi Johna, który dokonał nagrywanych na wideo ścięć głowy zakładników w Syrii, jako „pięknego młodego człowieka”. Amnesty International wkrótce po tych komentarzach zdystansowała się od CAGE.

Pomimo tego, że CAGE wiedziało o przetrzymywaniu brytyjskich zakładników w Syrii, zanim ten fakt poznała szersza opinia publiczna, organizacja przekonywała, że Wielka Brytania nie ma się czego obawiać ze strony muzułmanów wyjeżdżających do Syrii na dżihad. Gdy zbrodnie Brytyjczyków walczących po stronie ISIS i Al-Nusra Front zostały ujawnione, aktywiści CAGE zaprzestali takiej argumentacji i zastąpili ją twierdzeniem, że te zbrodnie przypisuje się zbiorowo wszystkim brytyjskim muzułmanom, a niektóre działania ISIS „nie były zgodnie z prawem szariatu”.

Z uwagi na złożoną i wciąż zmieniającą się naturę ekstremizmu, żadna strategia walki z nim nie będzie doskonała, co oznacza absolutną potrzebę jej ciągłej weryfikacji. Każda taka strategia musi być wystarczająco elastyczna, żeby przyjmować konstruktywną krytykę, tym niemniej jedna rzecz musi być bezwzględnie oczywista: grupy takie jak CAGE powinny być trzymane z dala od takiej debaty. Ich krytyka ma charakter destrukcyjny. Chcą doprowadzić do przegranej wszelkiej opozycji wobec ekstremizmu.
Grażyna Jackowska na podst.: http://www.gspellchecker.com/

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom