Były raper nawołuje do dżihadu

ABU MALEEQ
| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

Niemieckie służby bezpieczeństwa pilnie przyglądają się osobnikowi z teledysków, a w szczególności jego wytatuowanym rękom: na prawej widnieje napis „STR8”, a na lewej „Zbir”.

„To z czasów kiedy żyłem jako niewierny”, mówi Denis Mamadou Cuspert i zaciskając pięść dodaje: „Allach zetrze je pewnego dnia”. Cuspert to popularny niegdyś raper, dzisiaj najbardziej znany w Niemczech piosenkarz nasheeds, muzułmańskiej muzyki dewocyjnej. Służby bezpieczeństwa twierdzą, że jest wpływową osobą, która nawołuje do przemocy i zamieszek za pomocą video i wystąpień, w których chwali terrorystów i ataki na Zachód.

Według władz niemieckich ludzie tacy jak on zainspirowali do zabójstwa dwóch amerykańskich lotników na lotnisku we Frankfurcie w marcu tego roku. 21-letni mężczyzna oskarżony o śmiertelne strzały, Arid Uka, którego rozprawa rozpoczęła się w środę, przyznał, że otworzył ogień po obejrzeniu video, na którym muzułmańska kobieta rzekomo została zgwałcona przez mężczyzn w strojach militarnych Stanów Zjednoczonych. Władze amerykańskie oznajmiły, że film video – który Cuspert umieścił na swoim Facebooku – został zainscenizowany przez bojówkarzy.

Arid Uka ujawnił, że słuchał piosenek nasheeds nawołujących do przeciwstawienia się siłom okupacyjnym i Zachodowi w czasie podróży na lotnisko, tuż przed strzelaniną. „Naprawdę się zezłościłem”, powiedział sędziom w środę, odwołując się do piosenek. W czasie przesłuchania powiedział, że islam dał mu siłę po okresie depresji, ale teraz zdał sobie sprawę z tego, że sprzeniewierzył się swojej wierze.

Denis Mamadou Cuspert obecnie Abu Maleeq

Według niemieckich śledczych do spraw terroru 35-letni Cuspert podburza młodych ludzi, rozgniewanych tym, co uważają za kampanią zachodnią wymierzoną w islam; niektórzy nawet powiązali jego działalność z Anwarem al-Awlakim, urodzonym w Ameryce islamskim kaznodzieją obecnie ukrywającym się w Jemenie, który oskarżony jest o podżeganie do przemocy w wystąpieniach i nagraniach video.

„Po tym, jak zdobył zaufanie dzięki swojej muzyce, wprowadza do niej radykalną ideologię, którą przekazuje słuchaczom już podatnym na jego twórczość”, powiedział Raphael F. Perl, który prowadzi antyterrorystyczną jednostkę przy OBWE.

Mimo tego, że Cuspert zaprzeczył jakimkolwiek powiązaniom z Uka, powiedział, że popiera jego czyn. „Mój brat nie zabił cywili. Zabił żołnierzy, którzy byli w drodze, by mordować muzułmanów.”
Wiadomości, które Cuspert umieszcza na YouTube i stronach dżihadystycznych, uczyniły go popularnym wśród zwolenników Al-Kaidy w Europie i nie tylko. Dowodu na zasięg jego oddziaływania dostarcza na przykład Abu Bilal z regionów przy granicy afgańsko-pakistańskiej, który powiedział o Cuspercie: „Głos brata dotarł do serc wielu tutejszych ludzi”.

Wiele młodych osób przyciąga biografia Cusperta, który był między innymi członkiem berlińskiego gangu ulicznego – jak sam mawia „naprawdę niegrzecznym chłopcem” – oraz stwierdzenie, że w końcu znalazł „właściwą ścieżkę.”

Cuspert twierdzi, że szariat pozwala na samoobronę. „Moim obowiązkiem jest mówienie ludziom prawdy, a prawdą jest obowiązek dżihadu”. Służby bezpieczeństwa uważają, że młodzież słuchająca jego muzyki nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest inspirowana radykalną teologią dżihadu, która oparta jest na fundamentalistycznej salafickiej gałęzi islamu. W czerwcu Cuspert w nasheed wychwalał Osamę bin Ladena.

W wywiadzie powiedział: „Przysięgałem posłuszeństwo mulle Omarowi, emirowi Talibów. Jest on jednym z największych ludzi.”

W swoich mowach Cuspert wyraził złość z powodu amerykańskich ataków lotniczych na pakistańskie rejony plemienne oraz na Jemen i Somalię, i powiedział, że jego największym życzeniem jest śmierć prezydenta Obamy. Podejrzewając że Cuspert planuje dołączenie do przyjaciół w Pakistanie, niemieckie władze zażądały od niego oddania paszportu. Powiedział, ze go zgubił.

Jak do tej pory nie ma wystarczających dowodów, żeby go aresztować, więc władze próbują powoływać się na przestępstwa, które popełnił, kiedy był jeszcze słynnym raperem. W 2010 Cuspert zakończył karierę jako raper i rozpoczął działalność przeciwko Stanom Zjednoczonym i Zachodowi. Wiadomość głosowa w jego komórce nie nasuwa wątpliwości co do jego priorytetów życiowych: „Najpiękniejsze jest męczeństwo. Allach jest wielki.”(pj)

Oprac. Jagoda Gwizd

http://www.nytimes.com/2011/09/01/world/europe/01jihadi.html?pagewanted=1&_r=1&ref=global-home

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook