Były dowódca Legii Cudzoziemskiej aresztowany za antyimigrancki protest

3
Aresztowanie gen. Piquemala
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Podczas wiecu antyimigracyjnego w Calais policja aresztowała byłego dowódcę Legii Cudzoziemskiej i doradcę wojskowego trzech francuskich rządów, generała Christiana Piquemala.

75-letni generał był jedną z osób aresztowanych podczas sobotniego protestu we francuskim porcie, po tym jak przemawiał do zwolenników PEGIDY, antyimigranckiego ugrupowania z Niemiec. Piquemal został oskarżony o „udział w zgromadzeniu, którego [uczestnicy] nie rozeszli się po ostrzeżeniu”. Czterech innych mężczyzn zostało oskarżonych o posiadanie nielegalnej broni w tym paralizatora, kastetu i noża.

Cała piątka miała stanąć przed sądem w poniedziałek i grozi im do roku więzienia, jeśli zostaną uznani za winnych. PEGIDA, która jest przeciwna islamizacji Zachodu poprzez imigrację, zwołała w ubiegły weekend kilka wieców w całej Europie, między innymi w Birmingham. Francuska demonstracja została zakazana przez ministra spraw wewnętrznych, Bernarda Cazeneuve’a, w ramach uprawnień związanych ze stanem wyjątkowym, który został wprowadzony po listopadowych atakach terrorystycznych w Paryżu.

Piquemal był dowódcą Legii Cudzoziemskiej w latach 1994-99. Był również zastępcą szefa gabinetu wojskowego za czasów trzech socjalistycznych premierów: Michela Rocarda, Edith Cresson i Pierre’a Bérégovoy’a. Jeszcze dwa lata temu był prezesem Narodowego Związku Spadochroniarzy.

Podczas demonstracji skandowano: „To jest nasz dom”, „Dyktatura”, „Dziennikarze kolaboranci” i „Precz z imigrantami”. Świadkowie twierdzą, że widzieli nazistowskie saluty. Piquemal mówił do grupy około 150 osób, wielu z ogolonymi głowami, że chce „zapobiec upadkowi mojego kraju”.

W Calais znajduje się osławiony obóz „Dżungla”, gdzie mieszka około 3700 migrantów, którzy mają nadzieję na przedostanie się przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii.

Étienne Desplanques z prokuratury w Calais uzasadnił aresztowania mówiąc, że demonstranci byli „ultra prawicowi, w typie neonazistów”. „Rozmieściliśmy siły wokół około 100 lub więcej demonstrantów i przeprowadziliśmy serię aresztowań, w sumie około 20”, powiedział dziennikarzom.

Po aresztowaniach, parlamentarzystka Marion Marechal-Le Pen (sistrzenica Marine Le Pen) z Frontu Narodowego umieściła na Twitterze wpis wyrażający poparcie dla Piquemala: „Popieram generała Piquemala, niesprawiedliwie i brutalnie aresztowanego w Calais”.

Thierry Mariani, z centroprawicowej partii Les Republicains, zaprotestował w tweecie: „Widok policji zatrzymującej generała Piquemala i bierność państwa w obliczu agitacji [lewicowej organizacji] No Borders wywołuje we mnie obrzydzenie”.

Xsara na podstawie: www.theguardian.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook