Burmistrz Rotterdamu: “Ja też jestem dżihadystą”

Ahmed Aboutaleb, burmistrz Rotterdamu, oświadczył w publicznym radiu NPO, że „każdy muzułmanin to po trosze salafita”. Geert Wilders jest zdania, że burmistrza należy dymisjonować.

Od 12 lat mówimy o islamie bez politycznej poprawności i bez demonizowania. Wesprzyj nas byśmy mogli dalej działać.  >>Wspieram<<


Podczas audycji omówiono wiele tematów, jednak poruszenie wzbudziły tylko komentarze dotyczące islamu, jak donosi dziennik “Algemeen Dagblad. Polityk powiedział między innymi, że często sam uważa się za dżihadystę. „Wstaję codziennie o 7 rano po to, by czynić dobro dla miasta w Holandii. To dżihad w swojej najczystszej formie” – stwierdził burmistrz. Prowadzący zwrócił uwagę, że wśród Holendrów słowo to „budzi zupełnie inne skojarzenia”, na co Aboutaleb odparł, że „dżihad” jest słowem o wielu definicjach, „z których tylko jedna mówi walce zbrojnej”.

Burmistrz nie jest też specjalnie zaniepokojony salafizmem. „Z językoznawczego punktu widzenia, salafitów można znaleźć również pośród chrześcijan. Salaf to prekursor, a salafita to ktoś, kto chce go naśladować, np. muzułmanin, który zachowuje się jak Mahomet. W chrześcijaństwie także są ludzie, dla których Chrystus jest wzorem do naśladowania. Każdy muzułmanin to po trosze salafita” – powiedział.

Zdaniem Aboutaleba salafizmu nie powinno się zabraniać, należy jedynie jasno postawić granicę w kwestii stosowania przemocy. Salafici, którzy chcą krzywdzić innych, tworzą grupy, „które należy wytropić i wyizolować”.

W mediach społecznościowych pojawiła się lawina komentarzy w rodzaju „Marokański burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb sam nazywa siebie salafitą”. Przewodniczący Partii Wolności (PVV) Geert Wielder napisał na Twitterze „Salafita w roli burmistrza drugiego największego miasta w Holandii to hańba i duże zagrożenie. Powinien zostać natychmiast usunięty ze stanowiska”.

Oprac. Borsuk na podst. https://nltimes.nl/2017/12/26/every-muslim-bit-salafist-rotterdam-mayor

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign