Brytyjskie wydawnictwo zakazuje świń w podręcznikach

2
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Oxford University Press polecił autorom wydawanych przez siebie podręczników, żeby nie wspominali w nich o świniach ani o kiełbasie, by uniknąć możliwej obrazy uczuć religijnych.

2

Jeden z największych wydawców edukacyjnych na świecie oświadczył, że wszystkie podręczniki muszą brać pod uwagę inne kultury, jeśli planują sprzedaż książek na całym świecie. Kolejnym krokiem podjętym przez OUP było skierowanie do autorów wytycznych, w których odradzono im wzmianki o świniach lub „czymkolwiek, co mogłoby być postrzegane jako wieprzowina”, żeby nie obrażać muzułmanów lub Żydów.

Działanie to wyszło na światło dzienne podczas dyskusji o wolności słowa w BBC Radio, niedługo po ataku na „Charlie Hedbo”. Gospodarz programu, Jim Naughtie, przeczytał na antenie fragment listu wysłanego przez OUP do jednego z autorów pracujących nad materiałami dla młodzieży: „Zgodnie z decyzją OUP, na liście tematów niedozwolonych w tekstach znajdują się: świnie, kiełbasa lub cokolwiek, co można postrzegać jako wieprzowinę”.

„Jeśli szanowany wydawca, związany z instytucją akademicką, mówi, że masz napisać książkę, w której nie wolno ci wspominać o świniach, bo mogłoby to kogoś obrazić, to jest to zwyczajna niedorzeczność, jakiś żart” – skomentował Naughtie.

Wskazówki zostały określone mianem „niedorzecznych” również przez muzułmańskiego laburzystę Khalida Mahmooda, który dodał że „absolutnym nonsensem jest, gdy ludzie idą (w politycznej poprawności) zbyt daleko ponieważ kompromituje to cały temat dyskusji”.

Rzecznik prasowy OUP oświadczył: “Nasze materiały są sprzedawane w prawie 200 krajach i zachęcamy niektórych autorów do poszanowania różnic kulturowych. (…) Mamy różne wytyczne dla różnych rejonów geograficznych i nie dotyczą one naszych publikacji akademickich”.

Rzecznik prasowy Jewish Leadership Council oświadczył: „Prawo żydowskie zabrania jedzenia wieprzowiny, a nie używania słowa ‘świnia’ ani odnoszenia się do zwierzęcia, które ono opisuje”.

aQ na podst. www.ibtimes.co.uk

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze