Brytyjskie uczelnie, ostoja islamistów

Minister Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii skrytykowała uniwersytety za ich „beztroskę” wobec ekspansji muzułmańskiego ekstremizmu.


Theresa May powiedziała gazecie „The Daily Telegraph”, że uniwersytety nie traktują problemu radykalizacji wystarczająco poważnie i że muzułmańskim ekstremistom zbyt łatwo jest tworzyć na campusach grupy „bez niczyjej wiedzy”. Oznajmiła też, że rząd będzie pozbawiał finansowania każde islamskie ugrupowanie, które popiera poglądy ekstremistyczne. May przedstawiła listę „podstawowych brytyjskich wartości”, które wyznawać muszą organizacje starające się o wsparcie finansowe. Przyjmuje się, że około 20 ugrupowań już teraz straci źródło dofinansowania.

Pani May wygłosiła swoje komentarze przed publikacją uaktualnionej wersji strategii Prevent, stworzonej na potrzeby walki z terroryzmem. “Myślę, że zbyt długo na uniwersytetach panowała beztroska i samozadowolenie”, powiedziała. „Nie sądzę, by rzeczywiście chciały one zobaczyć, co rzeczywiście wydarza się na ich campusach, by chciały dostrzec problem radykalizacji. Myślę, że mogłyby robić znacznie więcej.” May powiedziała, że uniwersytety muszą “wysyłać bardzo jasne komunikaty” i “same zadawać sobie pytania odnośnie tego, co się dzieje na ich campusach”. Skrytykowała również Federację Islamskich Organizacji Studenckich (Federation of Student Islamic Societies) za niedostateczne zajęcie się problemem ekstremizmu.

“Jej władze muszą być gotowe na otwarte stwierdzenie, że organizacje, które są ekstremistyczne, popierają ekstremizm lub mają w swych szeregach osoby publicznie głoszące ekstremistyczne poglądy, nie powinny być częścią tej federacji”, stwierdziła May. Uwagi pani minister odnoszą się do wypowiedzi Nicoli Dandridge, kierującej organizacją Universities UK zrzeszającą urzędujących rektorów. Dandridge twierdzi,  że nie ma dowodów na to, iż ekstremistyczni prelegenci zachęcają do przemocy.

W ramach strategii Prevent (Zapobieganie) rząd zdefiniuje jako ekstremistę każdego, kto „nie respektuje praw człowieka, równości wszystkich wobec prawa, demokracji i pełnego udziału w życiu społeczeństwa”, włącznie z tymi, którzy „promują lub po kryjomu tolerują zabijanie brytyjskich żołnierzy”. May powiedziała: “Jest pewien zestaw wartości, które tu w Wielkiej Brytanii uznajemy za obowiązujące. Ludzie, którzy sprzeciwiają się tym wartościom, nie będą finansowani przez rząd. Rząd nie będzie się też angażował w jakąkolwiek współpracę z nimi”

Zakłada się też wyznaczenie 25 gmin miejskich, które są najbardziej zagrożone islamskim ekstremizmem, m.in. Londyn, Birmingham, Leeds, Bradfors i Manchester. Zostaną również podjęte działania ograniczające dostęp do ekstremistycznych stron internetowych z publicznych budynków, szczególnie szkół i bibliotek. Opublikowane zostaną szczegóły porozumienia z portalami YouTube i AOL, mającego na celu rozwiązania problemu ekstremistycznej propagandy w sieci. Wykorzystane zostaną tu doświadczenia zdobyte w zwalczaniu pornografii dziecięcej w internecie.

Oprócz zwalczania ekstremizmu już stosującego przemoc, rząd podejmie walkę z ekstremistycznymi filozofiami w ogóle, włączając w to ugrupowania, które mogą pełnić rolę odskoczni dla terroryzmu. “Istnieje ideologia, której musimy stawić czoła; kiedy zaczęliśmy urzędować jako nowy rząd, doszliśmy od razu do wniosku, tu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, że istnieje potrzeba przyjrzenia się ekstremizmowi w ogóle, a nie tylko ekstremizmowi już stosującemu przemoc”, powiedziała May.

W efekcie zrewidowania strategii Prevent (Zapobiegania) cofnięto środki finansowe w przypadku około 20 z 1800 organizacji, które otrzymywały finansowanie przez ostatnie trzy lata. “Jest to rezultat dokładnego przyjrzenia się samym wartościom, na których opierają się te organizacje”, wyjaśniła May. „Podejmiemy jeszcze więcej działań, gdyż będziemy bardziej skoncentrowani na efektywnym monitoringu i na tym, czy działania tych ugrupowań przynoszą rzeczywiste efekty. Nie chodzi tylko o dawanie pieniędzy określonym grupom i ludziom, chodzi o właściwe rezultaty.”

Strategia będzie również zmierzać do zwalczania prawicowych terrorystów. Jest to efekt wzrostu zagrożenia ze strony takich ekstremistów. “Nie powinniśmy dostrzegać tylko jednego rodzaju terroryzmu. Musimy przyjrzeć się ekstremizmowi nawołującemu do przemocy i terroryzmowi w ogóle”, powiedziała May. Minister stwierdziła, że premier przekazał „bardzo jasny komunikat” podczas przemówienia w Monachium w lutym tego roku, kiedy to mówił o porażce idei wielokulturowości. „Zaczynamy wcielać w życie to, co wynika z przemówienia w Monachium”, powiedziała.

Rząd stworzy dwie strategie. Druga, zwana „strategią integracji” będzie opublikowana przez ministerstwo ds. społeczności lokalnych i samorządu jeszcze w tym roku. “Ponieważ nazwa „Prevent” nieco się skompromitowała, chcemy oddzielić te dwa elementy mające na celu zachowanie i wzmocnienie spójności naszego społeczeństwa”, stwierdziła May. Strategia Prevent (Zapobiegania) była krytykowana w niektórych kręgach jako narzędzie szpiegowania społeczności muzułmańskiej. Jednak May oznajmiła, że: „nie widzi nic złego w identyfikowaniu ludzi, których łatwo sprowadzić na określoną drogę, tak, że mogą stać się zagrożeniem dla reszty społeczeństwa. Musimy zachęcić obywateli, żeby nie bali się identyfikować takich podatnych jednostek. Większość społeczeństwa pozytywnie ocenia korzystanie ze wszelkich dostępnych narzędzi umożliwiających zwalczanie terroryzmu i możliwość aktywnego informowania policji o zagrożeniach. Każdy, kto chce być częścią brytyjskiego społeczeństwa, powinien zrozumieć, że w tej sytuacji musimy działać solidarnie.”

Strategia będzie również obejmować ulubiony projekt premiera Camerona, Big Society (Wielkie Społeczeństwo), promujący ideę mobilizacji „milczącej większości” muzułmanów. “Wysyłanie jasnych komunikatów o naszych wartościach to część przesłania, które chcemy upowszechnić” powiedziała May. (rol)

Tłumaczenie: mp,
Źródło: http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/terrorism-in-the-uk/8558499/Universities-complacent-over-Islamic-radicals-Theresa-May-warns.html

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign