Brytyjskie szkoły nie pójdą na palestyńską imprezę

Eid
| 11 komentarzy|
image_pdfimage_print

Minister edukacji Michael Gove powstrzymał osiem szkół przed wycieczką na Festiwal Literatury Palestyńskiej.

Gove wysłał zapytanie do dyrektorów szkół w Islington i Haringey, jak uzasadniają udział w wydarzeniu organizowanym przez organizację Palestine Solidarity Campaign. W wyniku tego żadna ze szkół nie wybrała się w weekend na Palestyński Festiwal Literacki w Tottenham z udziałem m.in. laureata nagrody za literaturę dla dzieci Michaela Rosena.

Dzieci z lokalnych szkół zostały zaproszone na festiwalowe warsztaty i konkurs twórczego pisania na temat praw człowieka i dzieci żyjących w okupowanych krajach.

Przedstawiciel Ministerstwa Edukacji potwierdził, że szkoły miały uzasadnić, dlaczego chcą wziąć udział w festiwalu. Rada dzielnicy Islington również odradzała lokalnym szkołom udział w imprezie. Poseł z północnego Islington Jeremy Corbyn i zwolennik festiwalu powiedział: „To była wspaniała okazja, by dzieci pojęły bogactwo i radość literatury palestyńskiej oraz poznały trochę historię tego regionu. Festiwal nie jest w żaden sposób stronniczy, jedynie zachęca dzieci, żeby poszerzyły swe horyzonty. Dzieci nie mogły się już go doczekać”.

Rzecznik ministerstwa powiedział „Sekretarz Stanu napisał do wielu szkół z prośbą o potwierdzenie, że nie łamią swoich obowiązków w kwestii sekcji 407 Ustawy o Edukacji z 1996 roku, zgodnie z którą, jeśli uczniom przedstawia się kwestie polityczne, to czynione jest to w zrównoważony sposób, dając możliwość dojścia do głosu obu stronom konfliktu. Wszystkie szkoły odpowiedziały rezygnacją z udziału w festiwalu”.

Vivian Wineman, przewodnicząca Rady Żydów Brytyjskich powiedziała „Jewish Chronicle”: „Nie przychodzi mi na myśl wiele organizacji mniej odpowiednich do prowadzenia warsztatów dla szkół, niż Palestine Solidarity Campaign”.(p)

tłum GeKo

Źródło: http://www.thisislondon.co.uk/standard/article-23993812-michael-gove-bars-schools-from-palestinian-literary-festival.do
—————————————————–
OD TŁUMACZA:
Polityczny brak poparcia władz brytyjskich dla „bogactwa i radości” literatury palestyńskiej nie powinien być przeszkodą w przekazywaniu dzieciom ich światłych treści, stąd polecam bajki z serwisu „O islamie dla dzieci” i na początek lekturę opowieści o Alim i poświęceniu.

Ali i poświęcenie

– Jest, widzę księżyc! – wykrzyknął sześcioletni Ali do swojego ojca.

– Gdzie? – spytał dziesięcioletni brat Alego, Abdullah.

– Widzisz to duże drzewo? Jest tuż obok niego – odpowiedział Ali.

Chłopcy próbowali wypatrzeć księżyc, zapowiadający początek nowego islamskiego miesiąca Zul-hidżdża. Po dziesięciu dniach od ujrzenia księżyca ma być święto Eid.

– O, teraz widzę – odrzekł Abdullah.

– Tatusiu, czy możemy iść jutro kupić kozła? – spytał Ali.

– Pewnie, pójdziemy jutro po modlitwie Zuhr – odparł tata.

Następnego dnia chłopcy wsiedli z tatą do auta i pojechali na pobliskie wzgórza, aby kupić kozła, którego zarżną w dniu Eid na pamiątkę tego, co zrobił Prorok Abraham (pokój z nim).

– Tym razem przywieziemy kozła do domu – powiedział tata – więc będziecie musieli dbać o niego i karmić go. Możecie też bawić się z nim.

– Hura, będę dbał o koziołka – wykrzyknął Ali. – Nauczę go nawet sztuczek!

Chłopcy wraz z tatą znaleźli w końcu kozła i zabrali go do domu. Następnego dnia Ali obudził się znacznie wcześniej niż zazwyczaj. Umył się, ubrał, a potem wyszedł na dwór, żeby pobawić się z koziołkiem. Jego bracia, Usman i Abdullah, już tam byli.

– Assalamu alejkum – powiedzieli.

– Ła alejkum as salam – odpowiedział Ali.

– Zdecydowaliśmy, że będziemy karmić koziołka na zmianę. Każdy będzie dbał o niego przez jeden dzień. Możesz go karmić jako pierwszy – rzekł Abdullah.

– Dobrze – odpowiedział Ali. Gdzie jest jedzenie?

– Tutaj – odrzekł Abdullah, wskazując na jedzenie leżące w kącie.

– Upewnij się, że dajesz mu wystarczająco dużo wody i siana – powiedział Usman.

Ali zawołał koziołka, a on przyszedł do niego posłusznie i zjadł wszystko, a potem napił się trochę wody.
Chłopcy po kolei dbali o koziołka, aż do dnia Eid. Wiele razy zabierali go na przechadzkę po okolicy. Pewnego dnia, gdy Abdullah wychodził z domu na modlitwę Maghrib, koziołek poszedł za nim. Wtedy Abdullah musiał go zmusić, aby wrócił na podwórko, a kozioł bardzo się opierał. Chłopcy bardzo polubili koziołka.

W dniu Eid, po modlitwie świątecznej, cała rodzina wróciła do domu. Nadszedł czas na zabicie koziołka.

– Tato, dlaczego chcesz go zabić? – spytał Ali prawie płacząc, gdy jego tata ostrzył nóż.

– Musimy go zabić, ponieważ tak nam nakazał Allah – odpowiedział tata. Każdego roku w Eid-ul-Adha wszyscy muzułmanie na całym świecie, którzy tylko mogą, zarzynają kozła, owcę, jagnię, krowę, lub wielbłąda. Allah chcąc wypróbować Proroka Abrahama (pokój z nim), nakazał mu aby zabił swojego syna. Kiedy już miał to zrobić, gdyż był to rozkaz Allaha, Allah wskazał mu baranka, aby zabił jego zamiast syna, i Abraham (pokój z nim) tak zrobił. Dla upamiętnienia tego wielkiego poświęcenia, muzułmanie muszą zabić zwierzątko. Kiedy dorośniecie, także będziecie zarzynać zwierzę.

Ali nic nie odpowiedział, tylko patrzał na tatę, kiedy ten zarzynał kozła. Następnie pobiegł do domu, ponieważ nie mógł patrzeć na śmierć zwierzątka.

Abdullah poszedł za nim i wyjaśnił mu raz jeszcze wszystko to, co powiedział mu tata. Ali w końcu zrozumiał, ale wciąż był smutny.

Następnie chłopcy pomogli tacie dokończyć zadanie. Ali wciąż myśląc o tym zdał sobie sprawę, że właśnie nauczył się znaczenia słowa poświęcenie: porzucasz coś, co kochasz, dla wyższego celu. Był teraz szczęśliwy, ponieważ wiedział, że zabili koziołka, gdyż tak im nakazał Allah. Potem w podskokach pobiegł do domu i pomógł mamie oczyszczać mięso.

https://sites.google.com/site/oislamiedladzieci/Home/opowiadania/ali-i-poswiecenie

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze