Bruksela: zielone pudła zamiast choinki

zielone_pudla
| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Ponad 25 tysięcy osób w Belgii podpisało petycję, krytykującą decyzję o zastąpieniu tradycyjnej choinki bożonarodzeniowej w Brukseli „multikulturową” konstrukcją ze świecących prostopadłościanów. 

Krytycy oskarżają burmistrza Brukseli, socjalistę Freddy’ego Thielemansa, o wypowiedzenie wojny Bożemu Narodzeniu. Uważają, że decyzja o zamianie choinki na abstrakcyjną instalację ma na celu zadowolenie rosnącej w siłę muzułmańskiej populacji miasta (22% mieszkańców). Brukselska ulica już ochrzciła konstrukcję mianem „Apteki” (przypomina szyldy aptek w formie zielonych krzyży).

Dwudziestometrowy świerk, wycięty w lasach Ardenów, od lat stanowił świąteczną dekorację Grand Place, głównego placu miasta, odwiedzanego przez wszystkich turystów. Tym razem po raz pierwszy zastąpi go konstrukcja, którą można zobaczyć m.in. na tym filmiku. Również tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy ma w tym roku zmienioną nazwę – nazywać się będzie „Zimowe Przyjemności 2012” (Plaisirs d’Hiver).

Biuro burmistrza tłumaczy, że instalacja nawiązuje do tegorocznego tematu w kulturze miasta, jakim jest “światło”. Radny Philippe Close, socjalista, twierdzi, że celem jej postawienia jest pokazanie „awangardowego charakteru” Brukseli poprzez zmieszanie tradycji z nowoczesnością. „Choinka bożonarodzeniowa nie jest symbolem religijnym i nawet wielu muzułmanów stawia sobie choinkę w domu” – mówi radny.

Semsettin Ugurlu, przewodniczący L’Exécutif des musulmans de Belgique (oficjalnej reprezentacji belgijskich muzułmanów), powiedział, że jego organizacja nie ma nic przeciwko bożonarodzeniowej choince. „Wiemy, że mieszkamy w kraju o kulturze chrześcijańskiej I tradycyjne drzewko na Boże Narodzenie w niczym nas nie obraża” – powiedział.

PJ, na podst.:

http://www.gatestoneinstitute.org/3479/jihad-christmas-trees
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-20302574

Adres e-mail burmistrza Brukseli: freddy.thielemans@brucity.be

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze