Bractwo Muzułmańskie uwstecznia społeczeństwo

Anwar Sadat, prezydent Egiptu od 1970 do 1981, zamordowany podczas zamachu terrorystycznego.
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Egipski scenarzysta Wahid Hamed krytykuje Bractwo Muzułmańskie: uwsteczniają społeczeństwo ideami wywodzącymi się z pustyni: „w warunkach państwa religijnego nie zgadzając się z władzą. nie zgadzam się z religią i z bogiem, a to czyni ze mnie niewiernego”.

Przedstawiamy fragmenty wywiadu z egipskim scenarzystą Wahidem Hamedem z przeprowadzonego 16 września 2010 roku dla telewizji Dream2.

Dream2: Na czym polega pański spór z Bractwem Muzułmańskim?

Wahid Hamed: Nie spieram się z muzułmanami, po prostu sprzeciwiam się władzy religijnej. Sprzeciwiam się państwu religijnemu, podczas gdy oni właśnie o to walczą, nawet jeśli nie chcą tego przyznać. Opowiadam się przeciw państwu religijnemu, ponieważ kiedy rządzi się przy pomocy religii obywatele nie mają prawa jakiegokolwiek sprzeciwu. W warunkach państwa religijnego nie zgadzając się z władzą nie zgadzam się z religią i z bogiem, a to czyni ze mnie niewiernego.

Anwar Sadat, prezydent Egiptu od 1970 do 1981, zamordowany podczas zamachu terrorystycznego.
Anwar Sadat, prezydent Egiptu od 1970 do 1981, zamordowany podczas zamachu terrorystycznego.

D: Co jeszcze zaostrza ten konflikt?

Wahid Hamed: Jest wiele takich kwestii.

D: Które są najważniejsze?

Wahid Hamed: Najważniejsza sprawa jest taka, że Bractwo Muzułmańskie uwstecznia społeczeństwo. Podczas gdy na całym świecie można zaobserwować coraz większą świadomość i rozwój, postęp cywilizacyjny, technologiczny itd. oni dążą do cofnięcia nas w przeszłość do salafickiej mentalności, której idee sięgają sposobu myślenia ludów pustynnych.

D: Zdaniem niektórych władza religijna sprawdziła się w niektórych krajach, np. w Turcji.

Wahid Hamed: A co z Iranem? I kto powiedział, że władza religijna w Turcji jest stabilna? Chcesz wprowadzić turecką władzę religijną w Egipcie? (…) Wojujące grupy islamistyczne wyrastają na łonie Bractwa Muzułmańskiego.

Al Kaida: Osama bin Laden i Ayman al Zawahiri
Al Kaida: Osama bin Laden i Ayman al Zawahiri

D: Jak do tego dochodzi?

Wahid Hamed: Wyjaśnię to. Otóż wszystkie te islamistyczne grupy wyrosły z ideologii Bractwa Muzułmańskiego

D: Dr Ayman Al-Zawahiri, członek Islamic Jihad i jeden z oskarżonych w sprawie o zabójstwo prezydenta Anwara Sadata uważa Bractwo Muzułmańskie za oportunistyczne ugrupowanie.

Wahid Hamed: W ostatecznym rozrachunku, co ukształtowało wszystkie te ugrupowania w takim kierunku? Ideologia Bractwa Muzułmańskiego. To Bractwo zasiało to ziarno (…)

Tłum.GB

www.memritv.org

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze