Bośniaccy muzułmanie zabijali swoich, by wywołać interwencję NATO

Bośniaccy muzułmanie chcieli wciągnąć NATO w wojnę z Serbią w latach 1992-1995 – przyznał brytyjski generał Michael Rose w trakcie składania zeznań przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) w Hadze.

help-bosnia-now

Jak podał Rose, szef sił pokojowych ONZ w Bośni w 1994 roku, serbscy snajperzy z premedytacją celowali w osoby cywilne w trakcie oblężenia stolicy Bośni – Sarajewa.
Gen. Rose zeznawał jako świadek w procesie o zbrodnie wojenne przeciwko Radovanowi Karadžićowi.

Jednak w trakcie pytań zadawanych przez Karadžića przyznał, że były też przypadki, w których muzułmanie zabijali własnych cywilów, by potem obciążyć za to Serbię i wciągnąć NATO do wojny po swojej stronie. Dodał, że raporty zachodnich mediów o serbskich atakach na wschodnie miasto Goražde były często przesadzone.

Karadžić jest sądzony pod zarzutami jedenastu przypadków ludobójstwa, przestępstw wojennych i przestępstw przeciwko ludzkości. Główny zarzut skupia się na masakrze 8 000 muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w lipcu 1995 roku.

Pierwsze dochodzenie ONZ w lutym 1994 roku po zbombardowaniu targu Merkale w Sarajewie ujawniło, że 40 osób zostało zabitych na targu granatami wystrzeliwanymi z pozycji muzułmańskich – jak powiedział w trakcie procesu Rose. Dodał jednak, że drugie, „bardziej przejrzyste” dochodzenie sugerowało, że śmiertelny ogień pochodził z pozycji serbskich.

„Myślę, że ONZ umyślnie nie ukryło nic w raporcie – powiedział Rose. – Nie byliśmy stroną konfliktu, więc nie mieliśmy tajemnic”.

Karadžić utrzymuje, że ogień na targ został otworzony ze strony muzułmańskiej w celu prowokacji NATO do działania. Na konferencji w Sarajewie po bombardowaniu targu Rose twierdził, że nie było możliwe określenie, kto wystrzelił granaty, ale jego zdaniem „najprawdopodobniej zostało to zrobione przez Serbów”. (db)

AX na podst. AKI
http://www.adnkronos.com/AKI/English/Politics/?id=3.1.1072971449

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign