Birmingham wstrzymuje projekt monitorowania miejsc zamieszkałych przez Muzułmanów.

cctv11
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Powstrzymanie projektu mającego na celu przeciwdziałanie terroryzmowi po tym, jak Guardian ujawnił użycie ponad 200 kamer w  miejscach zamieszkanych przed Muzułmanów.

cctv11Projekt monitorowania dwóch stref zamieszkałych przez Muzułmanów w Birmingham z użyciem ponad 200 kamer przemysłowych został zawieszony ,gdy śledztwo Guardiana ujawniło, że inicjatywa ta miała na celu przeciwdziałanie terroryzmowi.

Na kamerach zainstalowanych w okolicach Washwood Heath i Sparkbrook umieszczono torby, aby zapewnić tamtejszą społeczność, że jej działania nie są monitorowane. Jednocześnie na wymienionych terenach“mają miejsce szczegółowe konsultacje”.

We wspólnym oświadczeniu, wydanym dzisiejszej nocy, policja z West Midlands i rady miejskiej Birmingam ogłosiła, że kamery nie zostaną włączone oraz przeprosiła za to, że nie było “polityki przejrzystości” w zakresie ustaleń dotyczących projektu, który zobowiązywał do walki z terroryzmem, a który przez pomyłkę mógł wpłynąć na “podkopanie publicznego zaufania”.

Urzędnicy utrzymywali, że projekt, wart 3 miliony funtów, został poddany publicznym konsultacjom,użyli też argumentu , że kamery pozwoliłyby walczyć z przestępczością.

Zgodnie z inicjatywą, zwaną” Projekt Champion”, dwie dzielnice miały być monitorowane przez sieć 169 kamer,  nagrywałyby one  rejestracje samochodowe . Aparatury rejestrującej  byłoby tam zatem trzy razy więcej niż w centrum miasta. Kamery, ukryte także na ulicy, tworzą “stalowe pierścienie”, co oznacza, że rezydenci nie mogą wjechać do strefy lub opuścić jej,bez utrwalenia przez monitory tablic rejestracyjnych ich samochodów. Dane te miałyby być przechowywane przez dwa lata.

Projekt ten nie był publicznie konsultowany, chociaż dotyczył wykorzystania 49 dodatkowych kamer. Kilku lokalnych radnych, zapytanych o kamery wykorzystywane w ich okręgach wyborczych, stwierdziło, że zostali “wprowadzeni w błąd”, ponieważ zostały one zamontowane w celu zapobieżenia zachowaniom antyspołecznym, handlowi narkotyków i przestępstwom związanym z samochodami.

W ostatnim tygodniu odbyło się kilka zebrań, po tym jak Guardian ujawnił, że  kamery zostały opłacone z funduszu Terroryzm i kwestie pokrewne (Tam), zarządzanego przez Stowarzyszenie Funkcjonariuszy Policji. Fundusze te są przeznaczone na projekty, które „przeciwdziałają terroryzmowi lub pomagają ścigać osoby odpowiedzialne za niniejsze działania”.

Wyżsi rangą urzędnicy biorący udział w programie Safer Birmingham Partnership (SBP), czyli współpracy policji i rady miejskiej, a nadzorujący ten projekt, dopiero dwa miesiące temu dowiedzieli się o motywie antyterrorystycznym.

W deklaracji partnerstwa widnieje zapis: „W pełni akceptujemy wcześniejsze konsultacje z radnymi ze Sparkbrook i Washwood Heath . Główny zakres projektu – powinien również objąć wybranych reprezentantów ze wszystkich pozostałych obszarów ;

Powinniśmy jasno określić antyterrorystyczną rolę jednostki w pierwszym projekcie Champion ;

Chociaż jednostka antyterrorystyczna miała na celu identyfikowanie i zabezpieczanie funduszy rządowych i nadzór nad technicznymi aspektami instalacji, miejsca rozmieszczenia kamer zostały wybrane na podstawie ogólnych danych o przestępczości , a nie tylko dzięki wywiadom związanym z działaniem przeciwko terroryzmowi ;

Codzienne użycie sieci miało zostać zlecone lokalnej policji. Przepraszamy za te niedopatrzenia, które mogą nadwerężyć publiczne zaufanie do policji i rady miejskiej”.

Testowanie kamer już się zaczęło, a radni planowali ich uruchomienie na początku sierpnia.

Jednak jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania po tym, jak pojawiły się głosy publicznego sprzeciwu.Czy wyciszy je specjalista zajmujący się prawami człowieka, który zobowiązał się wydać opinię na temat tego projektu (…)

Tłumaczenie: JK na podstawie europenews.dk

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook