Bezpieczeństwo a zasłonięte twarze

Ofiara zamachu sambójczego, zamachowiec był przebrany w burkę
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Elliott Abrams

Co się dzieje, kiedy wymogi bezpieczeństwa w 21 wieku kłócą się z najbardziej restrykcyjnymi wersjami islamu, wymagającymi od kobiet zakrywania twarzy?

W wielu krajach zasłony twarzy muszą zniknąć. Dla przykładu, w ubiegłym roku w Australii ogłoszono to w wiadomościach pomimo sprzeciwów: „Ukryte pod burkami muzułmanki w australijskim stanie Nowa Południowa Walia będą musiały usunąć okrycia i pokazać twarze, jeśli poprosi je o to policja, w przeciwnym razie ryzykują pobyt areszcie. W najbliższym czasie w najbardziej zaludnionym stanie tego kraju wprowadzony zostanie przepis idący o krok dalej i dający policjantom powszechne prawo żądania usunięcia jakiegokolwiek okrycia głowy, łącznie z kaskami, maskami i zasłonami wymaganymi przez wyznanie, w celach identyfikacyjnych”.

Teraz wydaje się, że całą sprawę można uznać za zamkniętą, gdyż w samej Arabii Saudyjskiej Rada Konsultacyjna (Shura Council) ustanowiła takie same przepisy jak Australia. Jak podał Reuters, władze Arabii Saudyjskiej odrzuciły propozycję konserwatystów zezwalającą kobietom na zasłonięte twarze podczas kontroli, jak podały lokalne media. Projekt prawa zezwalałby kobietom pozostawić nakrycia głowy podczas kontroli i wprowadziłby wymóg, by dokumenty potwierdzające tożsamość opierały się na odciskach palców zamiast zdjęcia, podaje „Saudi Gazette”. Shura Council, rada konsultacyjna powołana przez króla, odrzuciła ten projekt, jednak zgodziła się co do tego, że kontrole kobiet powinien przeprowadzać żeński personel, podaje gazeta.

Ofiara zamachu sambójczego, zamachowiec był przebrany w burkę

Bez wątpienia pojawią się kolejne skargi i pozwy. Jednak w obecnej sytuacji, kiedy nawet Arabia Saudyjska opowiedziała się po stronie bezpieczeństwa, argument opierający się na tym, że islam, nawet islam wahhabicki, nie pozwala kobietom na pokazywanie twarzy, całkowicie traci moc – na korzyść wzmocnienia powszechnego bezpieczeństwa.

Tłumaczenie: ND

Źródło: http://blogs.cfr.org/abrams/2012/11/08/security-checks-and-the-veil/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+eabrams+%28Elliott+Abrams%3A+Pressure+Points%29

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze