Berlin: muzułmanie dołączyli do świętujących żydów

1
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Syryjscy uchodźcy dołączyli do berlińskiej społeczności żydowskiej w obchodach ostatniego wieczora święta Chanuki.

Ogromna chanukija (9-ramienny świecznik żydowski) na Placu Brandenburskim jest przesłaniem, że „pokój i tolerancja są silniejsze od wszelkich sporów”, powiedział przewodniczący chasydzkiej organizacji Chabad w Berlinie.

W niedzielę dzieci syryjskie przyłączyły się do dzieci żydowskich podczas uroczystości zapalenia świec chanukowych na ogromnej chanukii Chabadu przy Bramie Brandenburskiej. W uroczystości wziął również udział Aiman Mazyek, przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech, a także przedstawiciele berlińskich meczetów.

W czasie, gdy pojawiły się obawy o możliwy antysemityzm wśród 800.000 muzułmańskich uchodźców ubiegających się obecnie o azyl w Niemczech, wspólne obchody dowodzą, „że pokój i tolerancja są silniejsze niż jakikolwiek spór”, jak powiedział podczas ceremonii rabin Jehuda Teichtal, przewodniczący Chabadu w Berlinie.

Doroczne obchody przy Bramie Brandenburskiej odbyły się, chociaż wielu Żydów w Niemczech niechętnie eksponuje symbole religijne w miejscach publicznych, w związku ze wzrostem aktów antysemickiej przemocy w Europie. Chabad twierdzi, że jego chanukija jest największą w Europie, a zapalenie świec w publicznej ceremonii w tym historycznym miejscu odbywa się od 14 lat.

Niemiecki minister kultury, Monika Grütters, również zapaliła świece. Wśród gości znaleźli się ambasador USA w Niemczech, John Emerson, izraelski dyplomata, Avi Nir, i ambasadorowie Wielkiej Brytanii, Polski, Włoch, Ukrainy, Brazylii i Danii.

„To jest bardzo symboliczne, że tutaj przy Bramie Brandenburskiej, która symbolizuje z jednej strony największe chwile Niemiec, a z drugiej strony – najciemniejsze, świętujemy razem Chanukę”, powiedział Grutters.

Również w niedzielę, muzułmańska rodzina o tureckich korzeniach przyłączyła się do żydowskich rodzin w tworzeniu własnych chanukiji w berlińskiej synagodze Frankeluefer.

Następnego dnia, uchodźcy z prześladowanej w Iraku społeczności Jazydów pomogli zapalić świece na chanukiji w biurze Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego w Berlinie. Jazydzi są monoteistyczną sektą, której członkowie padają ofiarami ludobójczych prześladowań ze strony ISIS.

Xsara na podstawie: www.jpost.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook