Belgia: rusza proces domniemanych terrorystów

malika-el-aroud-i-moez-garsalloui
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W Belgii rozpoczął się proces dziewięciu osób oskarżonych o powiązania z Al-Kaidą. Prokuratorzy przypuszczają, że jedna z nich planowała samobójczy zamach terrorystyczny. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

malika-el-aroud-i-moez-garsalloui50-letnia Malika el Aroud i jej mąż Moez Garsalloui są oskarżeni o kierowanie grupą terrorystyczną. 25-letniemu Hichamowi Beyayo zarzucono posługiwanie się materiałami wybuchowymi i członkostwo w organizacji terrorystycznej. Zarzuty wobec pozostałych sześciu oskarżonych to także członkostwo w organizacji terrorystycznej oraz posługiwanie się materiałami wybuchowymi w obozie szkoleniowym na pograniczu afgańsko-pakistańskim.

Reuters odnotowuje, że zgodnie z prawem belgijskim za nielegalne posługiwanie się materiałami wybuchowymi, np. podczas szkolenia terrorystycznego, można pociągnąć do odpowiedzialności także jeśli odbywało się to poza granicami Belgii.

Prokuratura przypuszcza, że w grudniu 2008 roku w Brukseli odbywał się właśnie szczyt Unii Europejskiej – Beyayo mógł planować zamach terrorystyczny. W przechwyconym wtedy przez śledczych e-mailu Beyayo informował, że otrzymał zgodę na przeprowadzenie operacji, z której miał już nie wrócić.

Obrońca tego oskarżonego twierdzi natomiast, że ów e-mail miał jedynie zrobić wrażenie na byłej przyjaciółce, którą Beyayo chciał odzyskać. Ostatecznie Beyayo nie został formalnie oskarżony o planowanie zamachu.

Udał się na obóz szkoleniowy w Afganistanie, ale nigdy nie planował ataku w Belgii – powiedział w poniedziałek o swoim kliencie adwokat Christophe Marchand.

Reuters pisze, że Malika el Aroud jest dobrze znana służbom bezpieczeństwa jako propagandystka, pisząca na portalach radykalnych islamistów. Zaprzecza ona jednak, jakoby miała do czynienia z bronią czy z zamachami bombowymi. Jej adwokat zapewnia, że jego klientka jest przeciwna wszelkim zamachom terrorystycznym.

El Aroud jest wdową po jednym z dwóch islamistów, którzy dwa dni przed atakami terrorystycznymi z 11 września 2001 roku dokonali zamachu na przywódcę afgańskiej opozycji wobec talibów, wcześniej bohatera walk z wojskami radzieckimi Ahmada Szaha Masuda. Została zatrzymana w grudniu 2008 roku, wraz z Beyayo. Natomiast jej obecnego męża Moeza Garsalloui nie udało się dotąd ująć

Więcej na www.onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze