Będzie książka z karykaturami Mahometa

Karykatura mahometa
| 15 komentarzy|
image_pdfimage_print

Duński redaktor Flemming Rose, który jako pierwszy opublikował dwanaście karykatur proroka Mahometa, wywołując tym oburzenie w świecie muzułmańskim, powiedział w czwartek, że wkrótce rysunki te ukażą się ponownie w książce.

Karykatura mahometa
Karykatura mahometa

Rose, redaktor działu kulturalnego w gazecie „Jyllands-Posten”, napisał książkę pod tytułem „Tyrania milczenia”, która ma trafić do księgarń 30 września – pięć lat po tym, gdy karykatury po raz pierwszy pojawiły się w dzienniku, wywołując gniewne i w niektórych przypadkach niosące śmierć protesty muzułmanów przeciwko Danii.

Autor podkreślił w rozmowie z konkurentem „Jylland-Posten”, „Politiken”, że nie stara się prowokować, lecz chciał po prostu „opowiedzieć historię tych dwunastu rysunków i umieścić je w kontekście innych ilustracji również uznawanych za obraźliwe”. „Jestem pewien, że wiele osób nie wie, co właściwie myślę o tych rysunkach. Pragnę się wytłumaczyć i dysponuję do tego tylko słowami, ale kiedy ludzie przeczytają książkę, może będą potrafili dostrzec szerszy kontekst”, dodał i wyjaśnił, dlaczego napisanie ksiązki było dlań takie ważne: „Na słowa należy odpowiedzieć słowami. Tylko to mamy w demokracji, a jeśli się poddamy, zostaniemy zamknięci w tyranii milczenia”. Rose, który otrzymał liczne groźby śmierci od 2005 roku, powiedział, że chce wywołać „szeroką debatę europejską (…) o tym, jak powinniśmy żyć w 21 wieku. Kryzys z karykaturami pokazuje, czego możemy się w tym 21 stuleciu spoziewać. Zobaczymy coraz więcej tego rodzaju przypadków”.

Jak podaje Politiken, duński rysownik Kurt Westergaard, który stworzył najbardziej kontrowersyjną z karykatur, przedstawiającą Mahometa w turbanie w kształcie bomby z zapalonym lontem, również zamierza niedługo wydać książkę zawierającą jego rysunek.

Oprac. PJ
asia.news.yahoo.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook