BBC oskarżona o islamofobię

BBC
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Dowcip na temat zamachowców samobójców w programie rozrywkowym telewizji BBC, uważanej za poprawną politycznie, wywołał falę oskarżeń o islamofobię.

Ugrupowania muzułmańskie namawiają do szerokiego protestu przeciwko – ich zdaniem – islamofobicznego żartu. W piątkowym wydaniu prowadząca Sharon Horgan powiedziała: „W gazecie Independent przeczytałam, że stacja metra Dostoyevsky jest mekką samobójców. Nie mylić z mekką zamachowców samobójców – czyli Mekką”. Publiczność na sali nie zareagowała zbyt entuzjastycznie, a teraz do telewizji wpłynęły liczne skargi.

Muzułmański Komitet ds. Publicznych stwierdził, że „komentarz na temat najświętszego miejsca islamu sugeruje, iż jest ono centrum wszelkiego terroryzmu, a islam jest nierozerwalnie związany z przemocą (…). Takie bezceremonialne komentarze wzmacniają opinię, że w fundamentalnych wierzeniach islamu leży coś, co byłoby zagrożeniem dla społeczeństwa obywatelskiego. Tolerowanie takich komentarzy usprawiedliwia tę opinię i zezwala na takie demonizowanie, ponieważ ich dosadność sugeruje, że wszyscy muzułmanie są terrorystami, a wszyscy terroryści są muzułmanami”.

Organizacja wezwała telewidzów, żeby pisali do BBC e-maile z żądaniem przeprosin, podobne odezwy znalazły się na internetowych forach oraz na Twitterze. Horgan przeprosiła za urażenie uczuć telewidzów, twierdząc, że miała to być jedynie ironia. Powiedziała też, że otrzymała pierwsze pogróżki od tych, którzy błędnie ją zrozumieli. W internecie napisała: „Jestem przeciwna uprzedzeniom wszelkiego rodzaju, a szczególnie negatywnemu wizerunkowi muzułmanów czy islamu w mediach. Program „Czy mam dla was wiadomości” jest jednak satyrą polityczną, jego celem jest pokazanie lustra wszelkim medialnym uprzedzeniom. Ironia wywiera tu przeciwny skutek w kwestii tego, co naprawdę jest przekazywane (…). Mam nadzieję, że ludzie zrozumieją to i przestaną mi grozić. Jeśli ktoś jednak źle zrozumiał ten żart – bo był to żart – i poczuł się urażony, to przepraszam”.(db)

Tłum. GeKo
http://www.chortle.co.uk/news/2011/06/06/13415/anger_at_hignfys_mecca_joke

Fragment z feralnym zdaniem „z powodu naruszenia praw autorskich” jako jedyny z licznych innych urywków tego programu został zdjęty z internetu. Znaleźć można jego „remake” autorstwa jednego z brytyjskich internautów:
http://www.youtube.com/watch?v=V7iqePoBwtw

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook