Bardzo tolerancyjni i bardzo ostrożni

Polska – długa i piękna – tradycja tolerancji dla innych religii i wyznań zobowiązuje. Zobowiązuje do ustawicznego pielęgnowania tej otwartości w naszym kraju oraz do zabiegania o taką samą otwartość dla wszystkich religii i wyznań pod każdą szerokością i długością geograficzną świata. Ale zobowiązuje również do dbania o bezpieczeństwo w Polsce wyznawców wszystkich religii oraz ludzi niewierzących.

Demonstracje przed meczetem budowanym w Warszawie przez Ligę Muzułmańską w RP oskarżaną o powiązania z Bractwem Muzułmańskim

Demonstracje przed meczetem budowanym w Warszawie przez Ligę Muzułmańską w RP oskarżaną o powiązania z Bractwem Muzułmańskim

Jakie w takim razie wnioski powinniśmy wyciągnąć z publikowanych dziś ustaleń dziennikarek „Rzeczpospolitej”? Z faktu, iż prezes polskiej Ligi Muzułmańskiej, budującej na warszawskiej Ochocie Centrum Kultury Islamu, przewodniczył sekcji wychowawczej Federacji Islamskich Organizacji w Europie, gdzie działał człowiek, przeciw któremu w Niemczech toczy się śledztwo o wspieranie organizacji terrorystycznych? Czy to znaczy, że powstające w Warszawie centrum może służyć innym celom niż deklarowane? Oczywiście, takiego wniosku wysnuć nie możemy.

Ale na pewno informacja ta powinna skłonić do nadzwyczajnej ostrożności. Tym bardziej że chodzi o naprawdę duży ośrodek. W warszawskim kompleksie o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych ma się mieścić nie tylko meczet z minaretem, ale także sale wykładowe, sklep, kawiarnia.

Meczet, pediatra i radykalni islamiści

Bractwo Ligi Muzułmańskiej w RP, cz.2 – Wielka Brytania

Bractwo Ligi Muzułmańskiej w RP – cz.1 Włochy

Kto buduje meczet w Warszawie?

Więcej na Rzeczpospolita

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Austria: promocja salafizmu na wiedeńskiej uczelni

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje