Wiadomość

Liga Muzułmańska organizuje duże spotkanie religijne

Modlitwa z okazji zakończenia Ramadanu zorganizowana przez Ligę Muzułmańską (zdj. FB OKM)
Modlitwa z okazji zakończenia Ramadanu zorganizowana przez Ligę Muzułmańską (zdj. FB OKM)

Ośrodek Kultury Muzułmańskiej na Ochocie zorganizował spotkanie muzułmanów, wspólną modlitwę, kazanie i imprezę dla dzieci w hali sportowej na Bemowie.

Rano 2 maja muzułmanie z Warszawy (a może i z Polski) licznie przybyli na wspólną modlitwę z okazji kończącego się miesiąca postu Ramadan, kazanie i zabawę dla dzieci. Według informacji przesłanych portalowi Euroislam.pl w spotkaniu miało uczestniczyć około 2000 osób. Filmy z modlącymi się po arabsku muzułmanami udostępnione przez LM raczej nie potwierdzają tej liczby, ale było to prawdopodobnie największe zgromadzenie muzułmanów w Polsce.

Niektórzy z czytelników wyrażali zaniepokojenie, że obiekt sportowy jest wykorzystywany do modlitw przez muzułmanów. To jednak dość powszechna praktyka wśród organizacji religijnych, które nie posiadają dużych obiektów, a od czasu do czasu, czy to z powodu przybycia jakiegoś kaznodziei, czy święta, potrzebują spotkać się w większym gronie. I sama w sobie ta chęć spotkania się i modlenia w większym gronie nie jest żadnym problemem.

Powodem do zmartwień jest jedynie to, że Liga Muzułmańska, organizacja związane ze środowiskiem Bractwa Muzułmańskiego, staje się głównym reprezentantem islamu w Polsce. Prawdopodobnie nie wszyscy muzułmanie obecni na modlitwie są zwolennikami islamizmu, ale jednak będzie to wzmacniać LM w roli przedstawiciela społeczności islamskiej wobec władz Polski.

Ten błąd popełniły państwa Zachodniej Europy i z tym teraz stara się walczyć Francja („islamistyczny separatyzm”) czy Austria (Ośrodek Dokumentacji Politycznego Islamu) ucinając wpływy islamistów. Czasami walczą z tym Niemcy przestając finansować siostrzane organizacje LM. Dobrze byłoby nie powielać tych błędów.

Liga Muzułmańska w RP przynależy do parasolowej organizacji Federacji Islamskich Organizacji w Europie, FIOE. To ugrupowanie skupiające organizacje islamistyczne, będące pod przywódctwem i wpływem islamistycznych liderów, takich jak szejk Jusuf Al-Karadawi. Organizacja w przeszłości wielokrotnie stawiała Karadawiego na piedestale jako wzór. Dostępne są także inne powiązania liderów LM z innymi organizacjami ze środowiska Bractwa, na przykład Europe Trust, finansowe narzędzie islamistów.

Przeczytaj też:

〉 Liga Muzułmańska wydaje fundamentalistów

〉 Kontrowersyjny imam na wiecu poparcia kandydata na prezydenta

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign