Bankowość islamska panaceum na kryzys?

Światowe Islamskie Forum Ekonomiczne - Jakarta 2009
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Muzułmańscy prezydenci, premierzy i książęta zgromadzeni na konferencji w Dżakarcie (Indonezja) wezwali świat by przyjął islamskie finanse, jako środek do przełamania światowego kryzysu.  Wezwali również banki islamskie by podjęły się „pracy misyjnej” promowania na zachodzie bankowości zgodnej z szariatem.

Światowe Islamskie Forum Ekonomiczne - Jakarta 2009Na Światowym Islamskim Forum Ekonomicznym (WIEF) mówcy występując jeden po drugim nie zostawiali suchej nitki na nieodpowiedzialnych, nieregulowanych Zachodnich rynkach finansowych.

I chociaż Zachodni finansiści postrzegają bankowość islamską jako atrakcyjny produkt, nikt nie traktuje go jako panaceum na obecne problem świata finansów. Analitycy i bankowcy szukają rozwiązań w większej standaryzacji instrumentów strukturalnych, większej przejrzystości i w kolejnych innowacyjnych produktach.

Finanse islamskie, którym prawo szariatu zabrania angażowania się w transakcje oparte na procencie od pożyczki, zostały w mniejszym stopniu dotknięte kryzysem niż tradycyjne banki angażujące się w złożone produkty strukturalne.

Niestety bankowość islamska też nie jest wolna od błędów. Oparta była na rzeczywistych aktywach, głównie nieruchomościach, które szczególnie w regionie Zatoki Perskiej tracą na wartości, co prowadzi do problemów z płynnością tych instytucji.

Delegaci WIEF mimo to pałają optymizmem. Susilo Bambang Judhovono, prezydent Indonezji oznajmił, że islamska bankowość powinna być w stanie przejąć rolę lidera.

Jan Wójcik na podst. Financial Times

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook