Bank zgodny z islamem

| 2 komentarze|
image_pdfimage_print

Niemiecki system bankowy wprowadza ofertę dla muzułmańskich inwestorów. Bankierzy mają zamiar respektować zasady etyczne wyznaczane przez islam.

Niemiecki bank WestLB wprowadził na rynek nowy fundusz inwestycyjny pod nazwą „Islamic Strategy Index Certificate”. Jego wartość bazuje na wartości „WestLB Islamic Deutschland Index”, składającego się z akcji dziesięciu niemieckich firm, „których sposób prowadzenia biznesu zgadza się z etycznymi zasadami islamu”.

W prospekcie emisyjnym czytamy, że gwarancję inwestycji zgodnych z islamem poświadcza Centralna Rada Muzułmańska w Niemczech (Zentralrat der Muslime in Deutschland , ZMD) zrzeszająca dwadzieścia dwie muzułmańskie organizacje.  „Przy wyborze akcji dbamy przede wszystkim o to, aby aktywność biznesowa wybranych firm nie była związana z oprocentowanymi usługami finansowymi i ich pochodnymi, ubezpieczeniami, alkoholem, tytoniem, wieprzowiną, zbrojeniami, hazardem, transakcjami zabezpieczającymi związanymi ze złotem i srebrem oraz przemysłem rozrywkowym”. „Islamic Deutschland Index” tworzą znane niemieckie firmy: Adidas, Siemens, Bayer, SAP (producent  oprogramowania), BASF (potentat chemiczny), E.ON i RWE (spółki energetyczne) oraz  Deutsche Post, której  głównym akcjonariuszem jest państwo,  a partnerem biznesowym międzynarodowa firma kurierska, DHL.

Według Franka Haaka, dyrektora do spraw rynków kapitałowych w banku WestLB, uwierzytelniania funduszu w imieniu ZMD podjęło się trzech badaczy. Niemiecka, muzułmańska gazeta „Islamische Zeitung” podaje, że są to: mufti Abdul Kadir Barkatullah (imam meczetu Finchley w Londynie), Haytham Tamim (szejk „Utrujj Foundation” w Londynie) oraz Michael Saleh Gassner (ekspert w dziedzinie islamskiego finansowania z Zurychu). W odniesieniu do jednej z firm indeksu „Islamische Zeitung” komentuje z ironią : „ musiało umknąć uwadze finansistów, że koncern  „ThyssenKrupp”, poprzez swój udział w „ThyssenKrupp Marine Systems”, uważany jest za  jednego z najbardziej nowoczesnych producentów morskich technologii militarnych”.

„Islamic Strategy Index Certificate” obejmuje też  dobroczynność: zważywszy, że 95 % rocznych dywident zostanie ponownie zainwestowana, 5%  WestLB przekaże organizacji charytatywnej. Według gazety „Islamische Zeitung”, która powołuje się na Franka Haaka, beneficjent ma być wybrany przez ZDM. (es) (ps)

Tłumaczenie Sy
http://www.weeklystandard.com/blogs/german-bank-offers-islam-compliant-investment_626308.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook