Autonomia Palestyńska chce odebrać władzę Hamasowi

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Napięcia między Autonomią Palestyńską a Hamasem nasiliły się w ostatnich tygodniach w związku z decyzją kierownictwa AP z grudnia 2018 r. o rozwiązaniu Palestyńskiej Rady Legislacyjnej, którą od 2006 r. kontrolował Hamas, oraz przygotowaniami AP i Fatahu do ustanowienia w niedalekiej przyszlości nowego rządu palestyńskiego z frakcji OWP, ale bez Hamasu.

Członek komitetu centralnego Fatahu powiedział także, że głównym celem tego rządu będzie prawdopodobnie obalenie Hamasu w Strefie Gazy.

Wydawana w Londynie gazeta ”Al-Sharq Al-Awsat” poinformowała, że Hamas planuje ożywienie Komisji Administracyjnej w Strefie Gazy, by działała jako równoległy rząd pod przewodnictwem Hamasu i z udziałem frakcji, które odmówią dołączenia do nowego rządu AP kierowanego przez Fatah.

Emblematy Fatahu i Hamasu
Emblematy Fatahu i Hamasu

Eskalację napięć i polaryzacji między stronami spowodowały również rozmowy z 10-12 lutego 2019 r. w Moskwie między palestyńskimi frakcjami – które obejmowały prośbę rosyjskiego ministra spraw zagranicznych, Siergieja Ławrowa, zachęcającego do wewnątrzpalestyńskiego pojednania pod auspicjami Egiptu. Rozmowy te zakończyły się bez zgody na wspólne oświadczenie, ale z wieloma wzajemnymi oskarżeniami. Eskalacja przejawiała się również w działaniach w terenie: niedawno poinformowano, że aktywiści Hamasu przejęli przejście graniczne Kerem Szalom i wyrzucili stamtąd funkcjonariuszy Autonomii.

W wyniku tej eskalacji napięć gazeta AP, „Al-Hayat Al-Jadida” opublikowała szereg artykułów ostro krytykujących Hamas. Jest przedstawiony jako rakowaty guz, który zagraża palestyńskiemu projektowi narodowemu i dlatego musi zostać usunięty, a jako oddział Bractwa Muzułmańskiego promuje program nieprzyjazny arabskiemu, a szczególnie palestyńskiemu nacjonalizmowi. Porównano też Hamas do Al-Kaidy i Państwa Islamskiego (ISIS). W innych artykułach oskarżano przywódców Hamasu o narażanie na niebezpieczeństwo życia palestyńskich dzieci i cyniczne wykorzystywanie ich krwi dla celów medialnych, by promować swoją agendę.

Źródło: https://www2.memri.org

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook