Australia nakazuje odkrywać twarz

Źródło: jafrianews.com
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

 W Australii przyjęto nową ustawę nakazującą muzułmańskim kobietom odkrywanie twarzy w trakcie kontroli tożsamości przez policję.

Źródło: jafrianews.com
Źródło: jafrianews.com

Przepis uchwalono w konsekwencji społecznego oburzenia sprawą noszącej burkę Carnity Matthews, matki siedmiorga dzieci, skazanej za świadome doprowadzenie do unieważnienia  fałszywych zeznań. Początkowo sąd skazał Matthews na sześć miesięcy więzienia, uznając ją winną niesłusznego oskarżenia policjanta o próbę zdjęcia z niej siłą burki w trakcie rutynowej kontroli drogowej. Do zajścia doszło w Sydney w czerwcu 2010 r. Oskarżoną uwolniono od zarzutów w trakcie postępowania odwoławczego po tym, jak prokurator nie był w stanie udowodnić, że to właśnie Matthews była zawoalowaną kobietą, która podpisała oświadczenie.

Szef zachodnioaustralijskiej policji, John Day, stwierdził, że w przyjętej ustawie uwzględniono poprawki ustalone w trakcie konsultacji ze społecznościami muzułmanów i Sikhów. „Początkowo ustawa stwierdzała, że policja będzie miała prawo wyznaczyć osobę, odpowiedzialną za zdjęcie nakrycia głowy osoby zatrzymanej w celach identyfikacji” –  powiedział Day. „Niemniej jednak, po konsultacjach ze społecznościami muzułmanów i Sikhów, rząd zgodził się zmienić słowo nakrycie głowy na zasłonę twarzy.”

Szef policji stwierdził również, że poprawka  – spotkawszy się z akceptacją policji – usunęła „niektóre” spośród obaw wspomnianych społeczności.

Nowe prawo ułatwia policji również pobieranie od podejrzanych próbek DNA, odcisków zębów, próbek włosów i tkanek.”

Tłumaczył: Bochun
Źródło: www.jafrianews.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook