Ateny zbudują meczet ze strachu przed islamem

Przedstawiciele greckiego rządu obawiają się, że opóźnienia w budowie meczetu w Atenach, związane z komplikacjami prawnymi, mogą doprowadzić do rozkwitu radykalizmu w stolicy Grecji.

„Za każdy kolejny dzień bez oficjalnego meczetu i imama w Atenach płacimy wzrostem zagrożenia radykalizacją muzułmanów praktykujących w nieoficjalnych miejscach kultu”, powiedział greckiemu dziennikowi „Katherimi” pragnący zachować anonimowość urzędnik ministerstwa ds. religii, nawiązując tym samym do dziesiątek podziemnych pomieszczeń przekształconych w prowizoryczne meczety.

W 2006 r. przyjęto w Grecji ustawę zezwalającą na budowę z publicznych środków meczetu w Atenach. Ustawa dawała rządowi również prawo wyznaczania imama. Choć ustalono już plan budowy, jej realizacja jest wciąż odkładana w czasie ze względu na liczne protesty przeciwko projektowi, które Rada Państwa musi rozpatrzyć.

„To właśnie ze względu na ostatnie zamachy terrorystyczne musimy szybko rozpocząć budowę meczetu w Atenach”, stwierdził urzędnik. „Państwo musi prowadzić rozmowy z oficjalnym partnerem, który będzie reprezentował różnych przedstawicieli islamu. Jeśli nie ma się oficjalnych miejsc kultu, z kim można rozmawiać?”.

Bohun, na podst. http://www.ekathimerini.com/

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign