„Artyści dla Palestyny”, Nick Cave dla Izraela

5aa1ccb4910e440f8fa1f78c4ec334df_18
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Nick Cave przed planowanymi koncertami w Tel Awiwie tłumaczył na konferencji prasowej, dlaczego zdecydował się na koncerty w Izraelu.

W lutym bieżącego roku  Nick Cave & the Bad Seeds ogłosili szczegóły swojej trasy koncertowej po Europie oraz plany występu w Tel Awiwie. W odpowiedzi kilku artystów, w tym  Roger Waters (Pink Floyd), Thurston Moore (Sonic Youth), Tunde Adebimpe (TV on the Radio) i inni, podpisało list otwarty zatytułowany „Artyści dla Palestyny”, w którym naciskali na Cave’a by odwołał koncerty w Izraelu.

Artysta wytłumaczył, dlaczego postanowił nie zmieniać planów. W nawiązaniu do listu otwartego ujawnił, że muzycy, którzy decydują się występować w Izraelu są stawiani pod swojego rodzaju pręgierzem przez Rogera Watersa i „spółkę”. „Po przemyśleniu sprawy zadzwoniłem do moich ludzi i powiedziałem: ‘Jedziemy do Europy oraz Izraela’. Chciałem zamanifestować moje stanowisko przeciw tym, którzy próbują uciszyć muzyków, uprzykrzać im życie i cenzurować ich twórczość” – mówił Cave. Następnie oświadczył, że „kocha Izrael” i zakończył odnosząc się do  ruchu BDS (Boycott, Divestment and Sanctions):  „Podsumowując, to właściwie oni skłonili mnie do koncertów w Izraelu”.

Fani czekają na koncert Radiohead w TelAwiwie
Fani czekają na koncert Radiohead w TelAwiwie

W odpowiedzi na konferencję prasową Cave’a, agenda BDS znana jako Palestinian Campaign for the Academic and Cultural Boycott of Israel opublikowała oświadczenie, w którym napisano: „Występny Nicka Cave’s i jego niedawne oświadczenie to propagandowy podarunek dla izraelskiego apartheidu. Dziękujemy mu za postawienie sprawy jasno – występy w Tel Awiwie nigdy nie dotyczą tylko muzyki. To polityczna i moralna decyzja, w której popiera się agresora kosztem ofiary”. Inna inicjatywa, „Artists for Palestine UK” opublikowała podobne oświadczenie na portalu Pitchfork, w którym można przeczytać: „Artists for Palestine UK uważają, że to Palestyńczycy są codziennie upokarzani i uciszani. Żałujemy, że w krainie sprawiedliwości Nick Cave wspiera niesprawiedliwość”.

 

Rolling Stones też nie przejmują się wezwaniami do bojkotu
Rolling Stones też nie przejmują się wezwaniami do bojkotu

List otwarty do Cave’a poruszył temat praw człowieka w Palestynie, obecny stan apartheidu oraz rządową relację z lipcowego koncertu Radiohead w Tel Awiwie, poprzedzonego utarczkami słownymi między Watersem a Thomem Yorke (Radiohead). W 2014 r. Lana Del Rey, Neil Young, Backstreet Boys, Cee Lo Green i inni artyści odwołali swoje koncerty w Izraelu, jako powód podając konflikt w strefie Gazy.

Borsuk na podst. https://pitchfork.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook